Rosjanie stworzyli okopy w wysoce radioaktywnej strefie zamkniętej w pobliżu Czarnobyla

Rosjanie opuścili wysoce radioaktywny obszar strefy zamkniętej w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na nagraniach z drona widać, że budowali tam okopy.

Publikacja: 07.04.2022 09:15

Czarnobyl

Czarnobyl

Foto: AFP

Nagranie - sfilmowane przez ukraińskie wojsko i opublikowane na Telegramie przez Energoatom, państwowego operatora ukraińskich elektrowni jądrowych - pokazuje puste doły i okopy po opuszczonych fortyfikacjach wojskowych na obszarze znanym jako Czerwony Las.

Nazwa pochodzi od tego, że dziesiątki kilometrów kwadratowych lasów sosnowych zmieniły kolor na czerwony po wchłonięciu promieniowania z wybuchu w 1986 r. w Czarnobylu - największej na świecie katastrofy jądrowej.

Czytaj więcej

USA nakładają sankcje na córki Putina. O dzieciach prezydenta Rosji niewiele wiadomo

W lesie widoczne są także ślady po czołgach i mocno naruszona ziemia. Uważa się, że to najbardziej zanieczyszczony obszar w całej czarnobylskiej strefie zamkniętej - niedostępny dla wszystkich, którzy tam nie pracują lub nie mają specjalnego pozwolenia.

W ubiegłym tygodniu Energoatom poinformował, że nie wiadomo, co rosyjscy żołnierze robili w Czerwonym Lesie i możliwe jest, że mogli być znacząco narażeni na promieniowanie podczas tworzenia okopów.

Radioaktywny pył wzbijany przez ciężkie rosyjskie pojazdy mógł być wdychany przez żołnierzy, którzy nie mieli na sobie sprzętu chroniącego przed promieniowaniem - powiedzieli pracownicy elektrowni.

Czarnobyl dostał się w ręce rosyjskich wojsk w pierwszym tygodniu wojny na Ukrainie. W czwartek Rosjanie ogłosili zamiar opuszczenia elektrowni i przekazały kontrolę nad nią ukraińskiemu personelowi. Obecnie elektrownia znajduje się ponownie pod kontrolą ukraińskich władz.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu