19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 19.04.2024 14:41 Publikacja: 19.04.2024 12:56
Izabela Bodnar (na zdjęciu) walczy z Jackiem Sutrykiem w drugiej turze wyborów samorządowych o stanowisko prezydenta Wrocławia
Foto: PAP/Maciej Kulczyński
Trzydzieści siedem sekund – tyle trwa klip z konwencji Trzeciej Drogi we Wrocławiu, który na koniec tej naprawdę zaciekłej kampanii wyborczej przed II turą wyborów stał się ogólnokrajowym wiralem. Podają go dalej politycy prawicy jak Radosław Fogiel czy Sławomir Mentzen. Nagranie przedstawia, jak z bardzo dużą energią Bodnar chwali się „załatwianiem” spraw związanych z tramwajem na Jagodno.
Wiele osób zwraca uwagę, że ta energia posłanki Polski 2050 może jest nawet za duża. Że to co pasuje być może w kontekście całego dłuższego przemówienia wycięte z niego i przetworzone na wiralowy klip nie stawia Bodnar w korzystnym świetle. Wyścig we Wrocławiu jest bardzo wyrównany, sondaże przedwyborcze sprzeczne i rozchwiane. Nie jest dziś jasne, czy i jaki ten klip będzie miał wpływ na rzeczywiste decyzje mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Perspektywa Warszawy czy twitterowej banieczki bywa myląca tak samo bardzo jak sondaże, które przed I turą pokazywały przez długie miesiące bezpieczną przewagę Jacka Sutryka.
Globalne badanie ECFR pokazuje, że świat poza Europą odrzuca demokrację, prawa człowieka i rządy prawa – jego symbolem stał się Donald Trump. Unia cierpi za to na eurocentryczność. Przekonanie Zachodu, że wciąż rządzi duszą świata, doprowadziło do obrania błędnej strategii wobec Rosji. Co zrobić, by już nigdy nie powtórzyć tego błędu?
Decyzje Donalda Tuska z 2023 roku przyniosły Koalicji Obywatelskiej chwilowy sukces, ale osłabiły koalicjantów. Polaryzacja i przejmowanie elektoratu stworzyły przestrzeń dla Konfederacji, która umacnia się jako trzecia siła polityczna.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk nie uszanowali, że gospodarzem obchodów jest Muzeum Auschwitz. Gdy apelowaliśmy w „Rzeczpospolitej” o ponadpartyjny konsensus w polityce pamięci, trudno było przewidzieć, że będzie polegał właśnie na tym.
Mark Zuckerberg spowiada się z wokeizmu. Czy polityka big techów zmierza w kierunku trumpizmu? Wahadło wychyla się ku alt-prawicy, ofiarą zaś pada wolność słowa.
Sprawa rzezi wołyńskiej i ekshumacji pomordowanych Polaków jest na dobrej ścieżce. Niemniej wciąż potrzeba dobrej woli, zwłaszcza po stronie Kijowa. Szantaż i pogróżki znad Wisły temu nie pomogą. Potrzebna jest edukacja i wiele lat cierpliwości.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Iran nigdy nie planował zamachu na życie amerykańskiego prezydenta-elekta Donalda Trumpa - zapewnił prezydent Iranu Masud Pezeszkian w rozmowie z NBC News.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol oddał się w ręce funkcjonariuszy policji i został aresztowany.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Można się zastanawiać, na ile raport ministra sprawiedliwości Adama Bodnara to wewnętrzne porachunki w skonfliktowanej instytucji. Ale dobrze, że powstał. To na pewno mocny argument za tym, by wreszcie odpolitycznić prokuraturę.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas