Tuż po wyborach nie bardzo było wiadomo, gdzie Duda utworzy tymczasowe biuro. Ostatecznie urzęduje w pałacu Przeździeckich na Foksal. Ale na prowadzenie biura nie dostaje żadnych pieniędzy z budżetu. Ewentualne podróże po Polsce musi finansować z własnej kieszeni.
Wszystko idzie zatem na żywioł. To dlatego w przeszłości przy zmianie prezydentów dochodziło do dziwacznych i nieco gorszących scen. Aleksandra Kwaśniewskiego w Pałacu Prezydenckim przywitał... kucharz. Ale jego następca był tam witany chlebem i solą. Z kolei po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego Bronisław Komorowski usiłował przejąć władzę na podstawie paska informacyjnego w telewizji bez formalnego potwierdzenia zgonu prezydenta.
Nieco inaczej wygląda to w USA. Jest tam specjalna ustawa o przekazaniu władzy. Urzędujący prezydent musi udostępnić elektowi biura, komputery, telefony. Elekt dostaje też kilka milionów dolarów na rekrutację pracowników czy powyborcze wizyty.
W II Rzeczypospolitej obowiązywał wydany przez Radę Ministrów „Polski ceremoniał państwowy", w którym precyzyjnie opisano sposób przekazania władzy, a nawet pożegnania ustępującego prezydenta. Zakładał on m.in., że przejmujący władzę ma dorożką odwieźć poprzednika do miejsca jego zamieszkania. A w Polsce Lech Wałęsa tuż przed oddaniem władzy oddał insygnia prezydenckie II RP do muzeum, by jego następca nie mógł ich wykorzystać w czasie zaprzysiężenia.
Opracowaliśmy wprawdzie cały ceremoniał związany z zaprzysiężeniem, przejęciem zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, ale na uregulowanie okresu przejściowego zabrakło czasu albo woli.