Wiele ważnych i interesujących informacji dostępnych jest w sieci na stronach prowadzonych przez różne instytucje czy nawet osoby prywatne. Mimo swego bogactwa nie mogą się one równać z internetowymi bazami danych, w których celowo i w sposób uporządkowany gromadzi się informacje.
Wiodące światowe bazy danych (Westlaw i Lexis Nexis) są odpłatne. Internet jednak oferuje wiele konkurencyjnych, bardziej wyspecjalizowanych lub „węższych”, ale za to darmowych. Szczególne miejsce wśród nich zajmują tzw. bazy baz, a więc przewodniki, które ułatwiają poszukiwanie materiałów online.
Takim przewodnikiem jest właśnie prezentowana strona prowadzona po angielsku przez Wydział Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego: [link=http://www.law.nyu.edu/library/research/foreigninternationaldatabases/index.htm]www.law.nyu.edu/library/research/foreigninternationaldatabases/index.htm[/link]
Portal zawiera wykaz baz danych pogrupowanych tematycznie. Umożliwia poszukiwanie m.in. w następujących działach (dostępnych zarówno bezpośrednio ze wskazanej strony, jak i z jej lewego paska): międzynarodowe wyszukiwarki informacji prawniczych, prawo gospodarcze (w tym m.in. upadłościowe, bankowe), prawo konstytucyjne, prawo własności intelektualnej (w tym odrębnie: prawo autorskie, patentowe i znaków towarowych), słowniki, prawo ochrony środowiska, prawo europejskie, prawa człowieka, międzynarodowe prawo karne, prawo międzynarodowe publiczne, organizacje międzynarodowe, handel międzynarodowy, traktaty międzynarodowe.
Wybranie każdej ze wskazanych dziedzin prowadzi do katalogu specjalistycznych baz danych, w których można poszukiwać wiadomości dotyczących konkretnego działu (wymienione bazy z reguły są też krótko scharakteryzowane, co umożliwia wybór najodpowiedniejszej). Na osobną uwagę zasługuje zakładka Foreign Databases By Jurisdiction. Wymienia ona bazy danych oraz ważne strony internetowe (często instytucji publicznych), na których można poszukiwać wiadomości o prawie danego państwa. Nie są one dla wszystkich krajów (np. Polski) w pełni aktualne, ale niewątpliwie mogą pomóc w zdobyciu podstawowej wiedzy o prawie innych, zwłaszcza mniej znanych, państw.