RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 02.12.2024 06:06 Publikacja: 02.12.2024 04:41
Donald Trump
Foto: Jim Watson / AFP
Od 10 do 20 proc.: nałożenie przynajmniej takich ceł na cały import do Stanów zapowiada Donald Trump. A więc dotyczy to także importu z Unii. Dziś za towary sprowadzane ze zjednoczonej Europy Amerykanie pobierają średnio opłaty celne w wysokości 3,5 proc. Wprowadzenie w życie planów miliardera oznaczałoby, że eksport do USA przestałby być opłacalny dla całych branż unijnej gospodarki.
Do tej pory Ameryka była najważniejszym partnerem handlowym europejskiej „27”. W ubiegłym roku kraje te wysłały za ocean łącznie towary aż za 576 mld dol., wypracowując ogromną nadwyżkę w wysokości przeszło 200 mld dol. Udział Polski w tym eksporcie (blisko 12 mld dol.) był co prawda niewielki. Bladł on także w porównaniu z całą sprzedażą za granicą (382 mld dol.) naszego kraju. Jednak plany Trumpa Warszawa boleśnie odczuje także pośrednio, gdy uderzą w naszych najważniejszych partnerów w Unii, zaczynając od Niemiec. Przyszły prezydent USA jest na przykład szczególnie cięty na import niemieckich samochodów. Na ich sprowadzanie może nałożyć znacznie wyższe cła. Polska pozostaje zaś czołowym podwykonawcą koncernów motoryzacyjnych zza Odry. Część z nich ma też zakłady produkujące na eksport w naszym kraju.
Choć przez większą część 2024 r. światowe ceny produktów mlecznych, mięsa i olejów roślinnych szły w górę, indeks - obrazujący to, co dzieje się z cenami żywności na świecie - pozostał poniżej poziomów z 2023 r. Pomogły przeceny cukru i zbóż.
Zwiększenie wspólnego budżetu na zbrojenia, euroobligacje czy wzrost finansowania Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego (EDIP) – pomysłów na finansowanie obronności w UE jest kilka, ale na razie konkretów brak.
Nowym prezesem Głównego Urzędu Statystycznego został były dyrektorem Urzędu Statystycznego w Rzeszowie - informuje GUS.
O rosnącej biedzie w USA i majątkach miliarderów. O złości francuskich przedmieść i strachu bourgeois. O federalizacji i rozpadzie Europy, o sztucznej inteligencji i Marksie. Rozmowa z prof. Andrzejem K. Koźmińskim o nieracjonalności świata u progu 2025 r.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Pod względem zadowolenia z miejsca zamieszkania Polacy trafili do grupy narodów, które w miarę dobrze oceniają swój kraj. Mimo to sceptycy wygrywają z zadowolonymi. 55 proc. chciałoby wyemigrować, podczas gdy średnia dla wszystkich krajów to 45 proc.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Inne opcje padły po trzech miesiącach rozmów koalicyjnych. Teraz prezydent Austrii powierzył tworzenie rządu Herbertowi Kicklowi, szefowi nacjonalistycznej i prorosyjskiej FPÖ.
– Zamierzam zrezygnować z funkcji lidera partii i z funkcji premiera po wybraniu przez partię nowego lidera – powiedział premier Kanady Justin Trudeau na poniedziałkowej konferencji prasowej w Ottawie.
W ciągu nadchodzących 12 miesięcy Putin nie zamierza wstrzymać ofensywy w Ukrainie – mówi „Rz” wysokiej rangi zachodni dyplomata pracujący w Moskwie.
Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zlecił przywódcy skrajnie prawicowej Partii Wolności Herbertowi Kicklowi utworzenie rządu koalicyjnego.
Wróciłem szczęśliwie z Charkowa. Ale nie spodziewałem się, że tu, w Warszawie, też jest jakiś front – mówi „Rzeczpospolitej” dr h.c. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, laureat Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Warszawska prokuratura wystąpi do sądu o tymczasowy areszt dla Andrzeja K., mężczyzny podejrzanego o śmiertelne potrącenie 14-latka na przejściu dla pieszych na Woli.
Coraz bardziej prawdopodobne, że premier Kanady Justin Trudeau straci stanowisko. Według agencji Reutera, premier Kanady może jeszcze w poniedziałek ogłosić rezygnację ze stanowiska szefa Partii Liberalnej, a w konsekwencji stracić fotel szefa rządu.
Wojska rosyjskie przejęły całkowitą kontrolę nad miastem Kurachowe w obwodzie donieckim - podało Ministerstwo Obrony Rosji. Miejscowość ta od wielu miesięcy była celem rosyjskich ataków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas