W debacie Towarzystwa Ekonomistów Polskich z cyklu "Gospodarka ma głos. 2023” wzięli udział prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego, dr Bartosz Turno z Kancelarii WKB oraz dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dlaczego konkurencja jest ważna i co ją ogranicza
Konkurencja niesłusznie bywa traktowana jako coś oczywistego, co działa „w tle” i co nie wymaga uwagi. Najczęściej docenia się ją wtedy, gdy zaczyna jej brakować.
Czytaj więcej
Po trzech dekadach od początku demonopolizacji w Polsce w wielu branżach znaleźliśmy się w punkcie wyjścia. I jeśli kolejne rządy zdecydują się wreszcie na rozbijanie państwowych monopoli, będą miały na wiele lat ręce pełne roboty.
Z pewnością doceniliby ją pasażerowie kolei w Polsce, którzy notorycznie doświadczają skutków monopolizacji rynku międzymiastowych przewozów kolejowych w postaci wysokich cen, niskiej dostępności i jakości usług – i do których dopłacają jako podatnicy. Ostatnio przekonaliśmy się także, jak kosztowne dla całego społeczeństwa były polityczne decyzje ograniczające konkurencję poprzez utrudnienie inwestycji w energetykę wiatrową czy zbytnią koncentrację na rynku energetyki konwencjonalnej. Najnowsza nowelizacja przepisów dotyczących rynku aptecznego może sprawić, że za konkurencją zaczną tęsknić pacjenci.
Odwołując się do ekonomii wiemy, że im słabsze procesy konkurencji tym: