Aktualizacja: 28.01.2025 03:01 Publikacja: 25.05.2022 18:59
Foto: Bloomberg
W środę o godz. 12 czasu nowojorskiego wygasła tymczasowa licencja wydana przez Departament Skarbu USA, pozwalająca inwestorom amerykańskim na przyjmowanie spłat obligacji, odsetek i dywidend przez podmioty rosyjskie. Rząd USA dawał wcześniej do zrozumienia, że nie ma zamiaru jej przedłużać. W ten sposób może on wymusić techniczne bankructwo Rosji. Czy do takiej plajty jednak rzeczywiście dojdzie?
Rząd rosyjski ma w piątek do spłacenia inwestorom obligacje oraz odsetki warte łącznie około 100 mln dol. Rosyjskie Ministerstwo Finansów zdołało już kilka dni temu przesłać tę sumę do zagranicznych banków, które otrzymały zlecenie rozesłania tych pieniędzy inwestorom. Kolejny test wypłacalności nadejdzie w czerwcu, gdy Rosja ma spłacić obligacje i odsetki opiewające na 400 mln dol. Łącznie do końca roku ma do spłaty inwestorom zagranicznym 1 mld dol. By uregulować te długi, może sięgnąć do tej części swoich rezerw walutowych, która nie została zamrożona w wyniku zachodnich sankcji (zamrożono 300 mld dol. z rosyjskich rezerw, a bankowi Rosji pozostała do dyspozycji podobna suma, z której część stanowi złoto). Wygaśnięcie tymczasowej licencji Departamentu Skarbu uniemożliwi jej jednak przesłanie pieniędzy inwestorom ze Stanów Zjednoczonych.
UE przedłuży o kolejne pół roku sankcje wobec Rosji. Ponieważ taka decyzja musi zapaść jednogłośnie, nie obyło się bez problemów stwarzanych przez prorosyjski rząd Węgier. Premier Polski zagroził konsekwencjami. Wsparł go król Belgów i Donald Trump.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Czy Grenlandia, kraj o populacji miasta Chełm, może przystąpić do UE? Komisja odpowiada: "decyzja należy do Grenlandii". Tymczasem Trump zapowiada, że USA się powiększą, a dziennikarzom mówi: "myślę, że ją zdobędziemy".
Prezydent USA na razie nie zdecydował się na silne uderzenie handlowe w Chiny. Jego wypowiedzi wskazują raczej na to, że obecnie zależy mu na złagodzeniu relacji.
Po prawie czterech miesiącach oczekiwania Ksenia Judajewa, przedstawicielka Rosji w zarządzie Międzynarodowego Funduszu Walutowego dostała pozwolenie na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Wykluczenie przez USA naszego kraju z grona zaufanych partnerów i nałożenie restrykcji na eksport amerykańskich półprzewodników do Polski zaskoczyło ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Szybka reakcja resortu.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Kamizelki nożoodporne, kamerki, i inne środki ochrony osobistej – ratownicy medyczni stawiają 12 postulatów po tragicznej śmierci ich kolegi, który zginął z rąk pacjenta.
O ile dolar amerykański jest najbardziej wpływową walutą świata, to najdroższą walutą narodową jest pieniądz z małego, ale bardzo bogatego, ropą płynącego kraju.
Armia Kremla opanowała kolejną, niedużą miejscowość w stepach. Ale stamtąd może poważnie zagrozić obrońcom.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Unia Europejska przedłużyła warte 400 mld euro sankcje wobec Rosji. Dalsze osłabienie agresora wymaga jednak współpracy ze strony USA.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Dyktator liczy, że wsparcie innych autorytarnych reżimów wydłuży jego panowanie na Białorusi. – Gdy już fizycznie nie będzie mógł rządzić, będzie chciał przekazać władzę synowi – komentuje dla „Rz” Paweł Łatuszka, jeden z liderów opozycji białoruskiej.
UE przedłuży o kolejne pół roku sankcje wobec Rosji. Ponieważ taka decyzja musi zapaść jednogłośnie, nie obyło się bez problemów stwarzanych przez prorosyjski rząd Węgier. Premier Polski zagroził konsekwencjami. Wsparł go król Belgów i Donald Trump.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas