Odblokowanie KPO pomogłoby złotemu

Uruchomienie Funduszu Odbudowy dla Polski jest nam pilnie potrzebne dla bezpieczeństwa ekonomicznego.

Publikacja: 14.03.2022 21:00

Odblokowanie KPO pomogłoby złotemu

Foto: Adobe Stock

– Liczę na to, że jeszcze w tym miesiącu temat pieniędzy z KPO zostanie zamknięty – stwierdził w ostatnich dniach Piotr Müller, rzecznik rządu, w Radiu Zet. Dodał, że istnieje dobra wola porozumienia w tej kwestii, zarówno po stronie Polski, jak i Komisji Europejskiej.

– W obliczu tej szczególnej sytuacji i szczególnego ciężaru, jaki ponosi Polska, przyjmując uchodźców z Ukrainy, zwiększa się po stronie Komisji Europejskiej skłonność do uznania warunków, które są poniżej wcześniej stawianych – potwierdza Janusz Lewandowski, europoseł z ramienia KO.

Ekonomiczna racja

Oczywiście trudno ocenić, czy dynamika negocjacji między Warszawą a Brukselą rzeczywiście doprowadzi do kompromisu w kwestii praworządności w Polsce i odblokowania Funduszu Odbudowy dla nas jeszcze w marcu. To zależy od polityków, ale ekonomiści postulują szybkie pozytywne rozstrzygnięcie tej kwestii, bo pomogłoby to polskiej gospodarce, i to w kilku obszarach. – To obecnie nasza racja stanu w kontekście szeroko pojętego bezpieczeństwa ekonomicznego – zaznacza Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. Jak wyjaśnia, jeszcze przed inwazją na Ukrainę wszystkie agencje ratingowe jako jeden z czynników słabości złotego wymieniałaby właśnie konflikt z KE i brak akceptacji KE dla naszego Krajowego Planu Odbudowy. Jego odblokowanie byłoby więc obecnie czynnikiem stabilizującym kurs walutowy.

– Najważniejsze to poprawa wizerunku Polski – podkreśla Dudek. Bo Polska, która podąża w tym samym kierunku co Unii Europejska, byłaby po prostu lepiej postrzegana przez inwestorów.

Czytaj więcej

Wojenna słabość złotego. Z euro byłoby nam teraz łatwiej

Paliwowa niezależność

– Duża część pieniędzy z KPO ma trafić na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, cyfrowego czy poprawę jakości służby zdrowia. Czyli na kluczowe obszary, na które w kontekście wojny musimy obecnie położyć nacisk – zaznacza Leszek Kąsek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Z KPO wynika, że na zieloną transformację, co pomogłoby nam uniezależnić się od zewnętrznych, w tym rosyjskich, surowców energetycznych, przeznaczonych ma być ok. 14,3 mld euro, czyli prawie 40 proc. całości. Na rewolucję cyfrową zarezerwowano ok. 4,9 mld euro, a na zdrowie – ponad 4,5 mld euro. – Obecnie mamy dużą niepewność sytuacji gospodarczej, a w takim otoczeniu trudno o wysokie inwestycje przedsiębiorstw – mówi „Rzeczpospolitej” Jakub Rybacki, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Lukę związaną z brakiem inwestycji prywatnych może natomiast wypełnić KPO – podkreśla. PIE szacuje, że w pozytywnym scenariuszu realne wykorzystanie funduszy z KPO nastąpiłoby od IV kw. 2022 r. z największą dynamiką w 2023 r. Jeśli jednak nie uda się szybko odblokować funduszy dla Polski, obniży to dynamikę PKB o 0,2 pkt proc. w tym roku, a w 2023 r. aż o 1 pkt proc. – szacuje PIE.

Sławomir Dudek zaznacza, że nie bez znaczenia jest także fakt, iż KPO to w części także pożyczki (obecnie to ok. 12 mld euro z opcją zwiększenia do ok. 34 mld euro), które są tańsze niż polski dług.

– Uruchomienie tego strumienia pożyczkowego dałoby oddech finansom publicznym, które ze względu na wzrost potrzeb i rentowności obligacji znajdują się pod presją – zaznacza Dudek.

Fundusze europejskie
Fundusze Europejskie w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Fundusze europejskie
Polska przeciwna demontażowi polityki regionalnej. Ma poparcie europejskich regionów
Fundusze europejskie
Zamach Ursuli von der Leyen na unijną politykę regionalną. Trudna rola dla Serafina
Fundusze europejskie
UE na pomoc zalanym. Ile Polska może dostać z unijnego Funduszu Solidarności
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Fundusze europejskie
Unia Europejska kontynuuje wsparcie dla budowy dróg i poprawy bezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni