„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 03:34 Publikacja: 08.11.2024 05:17
Piotr Serafin
Kandydat na stanowisko komisarza UE do spraw budżetu Piotr Serafin podczas przesłuchania zatwierdzającego w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Foto: PAP/Wiktor Dąbkowski
Procedury opiniowania kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim są już zaawansowane. Do czwartku przesłuchano 20 kandydatów, ostatnich 6 eurodeputowani będą gościć we wtorek 12 listopada. Na razie wszyscy, poza Węgrem Olivérem Varhelyim, zostali pozytywnie zaopiniowani przez poszczególnie komisje parlamentarne. Węgier, który obecnie jest komisarzem ds. rozszerzenia, w kolejnej KE miałby zajmować się zdrowiem, był dobrze przygotowany do przesłuchania. Ale fakt, że stoi za nim Viktor Orbán, powoduje oczywiście niechęć większości europosłów. Nie dostał więc od razu zielonego światła, tylko został poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień na piśmie. Jeśli to nie wystarczy, Węgry zostaną poproszone o wskazanie innego kandydata.
W poniedziałek Unia Europejska pozytywnie zaopiniowała wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Wiceminister finansów Paweł Karbownik ogłosił, że już wkrótce trafi do nas 40 mld zł.
W środę oraz czwartek 13 i 14 listopada br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbyła się trzecia edycja konferencji pt. Horizon4Poland. Konferencję organizowały Branżowe Punkty Kontaktowe Sieci Badawczej Łukasiewicz, które wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Tegoroczne motto konferencji brzmiało: „Polish Presidency on the Horizon”, nawiązując do zbliżającego się objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
UE potrzebuje pieniędzy na wzmocnienie obronności. Zamiast nowego funduszu Bruksela proponuje na razie przesunięcie pieniędzy z polityki regionalnej.
Coraz więcej dzieci i nastolatków ma problemy natury psychicznej. Niestety wciąż brakuje miejsc i specjalistów, którzy mogą zapewnić im właściwe wsparcie. Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie.
Polska nie chce centralizacji unijnej polityki spójności. Również europejskie regiony są oburzone planem Ursuli von der Leyen. Obawiają się marginalizacji.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Premier Słowacji Robert Fico oskarżył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że zaoferował mu pieniądze z rosyjskich aktywów w zamian za zgodę Słowacji na członkostwo Ukrainy w NATO.
Węgry prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą w sprawie utrzymania otwartych dostaw gazu przez Ukrainę, mimo że import rosyjskiego gazu odbywa się teraz przez gazociąg Turkstream - powiedział premier Viktor Orbán w sobotę, dodając, że nie chce rezygnować z tej trasy.
Śledczy zapowiadają nowe zarzuty i dalsze ściganie posła PiS Marcina Romanowskiego. Ale realne możliwości są znikome. Egzekucja Europejskiego Nakazu Aresztowania będzie trudna, a wpis do bazy Interpolu stoi pod znakiem zapytania.
„Nie rozumiesz, jak wpłynęłoby to na stabilność naszych rynków finansowych” – miał warknąć kanclerz Niemiec Olaf Scholz w odpowiedzi na argumenty prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie konfiskaty rosyjskich środków.
Premier Donald Tusk poinformował, że usłyszał od premiera Węgier Viktora Orbána powód udzielenia azylu politycznego posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Ucieczka posła PiS na Węgry to problem nie tylko dla PiS, ale również dla kandydata partii na prezydenta Polski, który nie potrafi przedstawić stanowiska w jednej z obecnie kluczowych spraw w kraju. Marcin Romanowski skomplikował kampanię Karolowi Nawrockiemu.
Były minister edukacji Przemysław Czarnek stanie na czele organizowanego przez PiS ruchu ochrony wyborów – zapowiedział w RMF FM poseł tej partii i były wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas