Gmina jest stroną, ale podatek potrąci urząd

O przypisaniu statusu płatnika osobie prawnej lub jej jednostce organizacyjnej może zdecydować wyłącznie to, kto wypłaca wynagrodzenie.

Publikacja: 11.07.2022 19:16

Gmina jest stroną, ale podatek potrąci urząd

Foto: PAP/Leszek Szymański

Umowy zlecenia i o dzieło są bardzo popularne w obrocie gospodarczym. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął stanowisko w dotyczącej ich ważnej kwestii podatkowej, która ma znaczenie dla samorządów.

Obowiązek ma ten...

Spór dotyczył funkcji płatnika. Z wnioskiem o interpretację w październiku 2021 r. wystąpił urząd miejski. Wyjaśnił, że jest jednostką organizacyjną gminy, która wykonuje zadania burmistrza w postaci wykonania uchwał rady miejskiej i innych nałożonych przepisami. Urząd funkcjonuje w formie samorządowej jednostki budżetowej, która nie ma osobowości prawnej. Jest jednostką organizacyjną gminy. We wniosku podkreślono, że w konsekwencji stroną umów cywilnoprawnych jest gmina. Zawierając je, urząd działa w imieniu gminy na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez burmistrza. Urząd był przekonany, że słusznie przypisuje sobie status płatnika, który dokonuje technicznej wypłaty świadczenia. W tej sytuacji strona umowy cywilnoprawnej, czyli gmina, nie jest płatnikiem podatku dochodowego, z której ta wypłata wynika.

Fiskus uznał to stanowisko za błędne. Podkreślał, że to gmina wykonuje zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, a ponadto posiada osobowość prawną. Dla oceny zaś, czy to gmina, czy jej jednostka organizacyjna, tj. urząd miejski, będzie płatnikiem PIT w związku z wypłatą świadczeń wynikających z umów cywilnoprawnych znaczenie ma, kto jest ich stroną.

Zdaniem fiskusa skoro w stroną umów zawieranych przez burmistrza każdorazowo jest gmina, to płatnikiem też jest ona. Przypomniał, że podmioty, które zawierają umowy zlecenia i o dzieło, stają się płatnikami.

Urząd nie zgodził się z taką wykładnią przepisów, zaskarżył ją i wygrał.

...kto wypłaca

Łódzki WSA zauważył, że urząd gminy jest jej jednostką organizacyjną. Ustawy podatkowe nie wskazują zaś, które jednostki organizacyjne osób prawnych czy tych nieposiadających osobowości prawnej są płatnikami. Niemniej w ocenie WSA w świetle art. 41 ust. 1 ustawy o PIT płatnikiem może być zarówno osoba prawna, jak i jej jednostka organizacyjna. Przepis nie wskazuje, aby okolicznością decydującą miało być to, kto jest stroną umowy cywilnoprawnej.

Sąd uznał, że okolicznością decydującą o przypisaniu statusu płatnika osobie prawnej czy jej jednostce organizacyjnej może być wyłącznie „dokonywanie świadczeń z tytułu działalności”, a więc wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Łd 203/22

Czytaj więcej

Samorządy tracą na reformach PIT

Umowy zlecenia i o dzieło są bardzo popularne w obrocie gospodarczym. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął stanowisko w dotyczącej ich ważnej kwestii podatkowej, która ma znaczenie dla samorządów.

Obowiązek ma ten...

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Jest śledztwo w sprawie przerwania wałów w Jeleniej Górze Cieplicach
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie