Rekomendacje filmowe: Superbohaterowie w przestworzach i obok nas

Dystrybutorzy przygotowali propozycje dla fanów gier wideo („Borderlands”) i kina kostiumowego („Hrabia Monte Christo”). Ale jest też film dla tych, którzy czekają na ciekawe kino społeczne („Dobry nauczyciel”)

Publikacja: 10.08.2024 13:42

Hrabia Monte Christo na ekranach kin o 9 sierpnia

Hrabia Monte Christo na ekranach kin o 9 sierpnia

Foto: Materiały Prasowe

Borderlands

Reż.: Eli Roth

Wyk.: Ariana Greenblatt, Jamie Lee Curtis, Cate Blanchett

Tak, to adaptacja popularnej gry wideo. Dokonana przez Eli Rotha i to z jaką obsadą: na jej czele stoją tak znakomite aktorki jak Cate Blanchett i Jamie Lee Curtis. Pod koniec lipca zdążyła już podbić wielką imprezę Comic-Con w San Diego, teraz trafia do kin. 

„Chcieliśmy stworzyć pełną rozmachu przygodę science-fiction, która będzie zarówno świeża, jak i wierna oryginalnemu duchowi bohaterów i ich uniwersum” – mówił reżyser Eli Roth.

Tak więc łowczyni nagród Lilith wraca na swoją ojczystą planetę Pandorę, żeby odnaleźć zaginioną córkę Atlasa, najpotężniejszego drania w galaktyce. W tym celu kompletuje mocną, pięcioosobową ekipę kompletnych wykolejeńców, która będzie musiała stawić czoła całej plejadzie krwiożerczych Obcych i zdegenerowanych pandorskich gangsterów. To oni odkryją tajemnicę, która może zaważyć na losach wszechświata. 

Krytycy film miażdżą, recenzent New York Post nie daje mu ani jednej gwiazdki, krytyk „Guardiana” pisze o „filmie dla dzieci, który jest zbyt brutalny, aby dzieci mogły go oglądać”. W większości recenzji pojawia się pytanie, dlaczego tak znakomita aktorka jak Cate Blanchett zgodzila się w tym filmie wystąpić, jedna z brytyjskich recenzji nosi wręcz tytuł: „Cate, co robisz?” Pojawiają się informacje, że scenariusz zmieniał się wielokrotnie i pewnie coś w tym jest, ale wyszło – jak wyszło. Pozostaje pytanie czy siła komputerowej gry będzie tak duża, że przyciągnie publiczność. Na razie film, którego budżet wyniósł ponad 100 mln dolarów, nie radził sobie dobrze na seansach przedpremierowych. Weekend pokaże, jak bardzo miłośnicy gier wideo będą chcieli zobaczyć swoich bohaterów na dużym ekranie.

Hrabia Monte Christo

Reż.: Alexandre de La Patelliere, Matthieu Delaporte

Wyk.: Pierre Niney, Anais Demoustier, Pierfrancesco Favino

Miłość, zazdrość, zdrada, stracone życie, a wreszcie zemsta. Ten schemat, który z powodzeniem zastosował Aleksander Dumas w napisanej w 1844 roku powieści „Hrabia Monte Christo”, od ponad wieku sprawdza się na ekranie. Łącznie powstało około 30 jej wersji filmowych i ponad 10 seriali. Tearz na ekrany wchodzi adaptacja, za którą odpowiedzialni są Matthieu Delaporte i Alexandre De La Patellière. Obaj twórcy byli scenarzystami niedawnej ekranizacji powieści Dumasa „Trzej muszkieterowie”, teraz stanęli również za kamerą.

A więc młody marynarz Edmund Dantes zostaje awansowany na kapitana statku. Dzięki nowej pozycji społecznej i wysokim dochodom może poślubić ukochaną kobietę. Jednak zanim Edmund i Mercedes powiedzą sobie pod ołtarzem „Tak” narzeczony zostaje aresztowany i oskarżony o zdradę i działalność na rzecz Napoleona Bonaparte. Za oskarżeniem stoją jego przyjaciel Fernand de Moncerfe - również zakochany w Mercedes, były kapitan statku oraz przekupny prokurator. Edmund bez procesu trafia do więzienia. Po kilkunastu latach ucieka. Dzięki skarbowi, o którym opowiedział mu współwięzień, wraca do Paryża bogaty i podając się za hrabiego Monte Christo chce zemścić się na ludziach, którzy go pogrążyli, niszcząc jego życie. W głównej roli wystąpił Pierre Niney, aktor Comedie Francais, który w 2015 roku dostał Cezara za rolę w biografii „Yves Saint-Laurent” Jalila Lesperta.

Nowa filmowa adaptacja dzieła Dumasa nie jest kinem wielkim. Jej twórcy nie pokusili się o wydobycie z tej opowieści bardziej współczesnych puent. Ale proponują adaptację znakomicie przygotowaną. Scenarzyści wyrzucili poboczne wątki, inne lekko pozmieniali, by całość była klarowna. Film miał potężny jak na Europę budżet blisko 50 mln euro i te pieniądze widać na ekranie. Scenografia, kostiumy, zdjęcia, muzyka – wszystko tu jest najwyższej jakości. Charakteryzacja świetnie bohaterów odmładza i postarza - w końcu akcja filmu obejmuje blisko ćwierćwiecze. Aktorzy ze świetnym Nineyem na czele grają przekonująco. Jeśli więc ktoś – zamiast śledzić losy bohaterów rodem z gry wideo – chce spędzić trzy godziny ze skrzywdzonym, szukającym zemsty herosem w kostiumie sprzed dwóch wieków - ten film jest dla niego. 

Dobry nauczyciel

Reż.: Teddy Lussi-Modeste

Wyk.: Francois Civil, Shain Boumedine, Toscane Duquesne

Takich filmów o nauczycielach rzucających wyzwanie nie tylko trudnej młodzieży, ale też systemowi edukacji, było bardzo wiele. Od klasycznych już jak „Stowarzyszenie umarłych poetów” czy „Buntownik z wyboru” aż po mniej popularne jak choćby „Paragraf 187”, gdzie Samuel Jackson zderzał się z młodzieżą na Brooklynie. W wielu takich obrazach pojawiało się oskarżenie rzucone na nauczyciela przez młodzież, jak choćby w znakomitym „Polowaniu” z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Tak jest i we francuskim „Dobrym nauczycielu”, gdzie do szkoły trafia młody nauczyciel, który chce opanować trudną klasę. Jedna z uczennic oskarża go o molestowanie. Tym bardziej bzdurne, że Julien jest gejem. Nauczyciel ma przeciw sobie większość klasy i wielu nauczycieli, na czele z dyrektorem szkoły, który nie chce doprowadzać do skandalu. W sprawę zaangażowana jest policja, a nauczyciel dodatkowo jest szantażowany przez brata uczennicy. 

Teddy Lussi-Modeste pokazuje bardzo skomplikowaną szkolną rzeczywistość. Nic tu nie jest proste i oczywiste. Także bohaterowie – nauczyciele, uczniowie – zaskakują, zmieniają się, mają swoje tajemnice. I wreszcie sam Julien – młody chłopak z głową pełną marzeń, który z czasem coraz bardziej twardnieje. Jeszcze walczy, ale ma coraz mniej siły.

Bardzo to ciekawy, niejednoznaczny film. Trzymający w napięciu i pozostawiający widza z wieloma pytaniami. 

Borderlands

Reż.: Eli Roth

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Nie żyje James Earl Jones. Aktor, który dał głos Darthowi Vaderowi
Film
Festiwal w Wenecji zakończony. O czym krzyczą artyści
Film
Złoty Lew dla „W pokoju obok” Pedro Almodóvara. Tragedia nagrodzonej za rolę kobiecą Nicole Kidman
Film
Michael Keaton wraca do prawdziwego nazwiska. Jak nazywa się aktor?
Film
Rekomendacje filmowe: Tim Burton i Yorgos Lanthimos – dwaj mocarze dzisiejszego kina
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.