Aktualizacja: 06.11.2024 00:19 Publikacja: 29.06.2023 18:59
Borówka amerykańska może okazać się kolejnym polskim hitem eksportowym.
Foto: Adobe Stock
Chińska Generalna Administracja Celna (GACC), organ władzy rządowej odpowiedzialny za dopuszczenie importowanej żywności do rynku chińskiego, opublikowała w czwartek (29 czerwca br.) wymogi fitosanitarne przy imporcie polskiej świeżej borówki amerykańskiej oraz wymogi kwarantannowe i sanitarne dla importowanej polskiej karmy dla zwierząt domowych. W ten sposób producenci obu produktów uzyskali dostęp do dwóch atrakcyjnych rynków sprzedaży.
Polski rząd od dawna zabiegał o otwarcie tych rynków. Obie decyzje są skutkiem wizyty w Polsce Yu Jianhua, ministra Chińskiej Generalnej Administracji Celnej, która to odbyła się 21 czerwca br. Wtedy to zostały podpisane przez chińskiego ministra oraz Roberta Telusa, ministra rolnictwa i rozwoju wsi dokumenty regulujące warunki eksportu kolejnych grup polskich produktów na rynek chiński: protokół dotyczący mięsa wołowego, memorandum o porozumieniu w sprawie zapobiegania i zwalczania BSE, jak również protokoły określające warunki eksportu świeżych owoców borówki amerykańskiej oraz karm dla zwierząt domowych.
Na rynku brytyjskim szkło polskiego pochodzenia cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki dwóm firmom, które przez lata znacząco urosły i odniosły tam sukces.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Amerykański Departament Gospodarki chce nowych ograniczeń dla chińskich i rosyjskich technologii. Można zakładać, że finalnie będą one miały wpływ na cały globalny łańcuch dostaw, w tym producentów aut z Niemiec i ich dostawców z Polski.
Podlaska firma z branży rybnej dokonała właśnie akwizycji istotnego dostawcy na brytyjskim rynku. To niejedyny w ostatnim czasie taki przypadek, a kolejne przejęcia są już w trakcie.
Wielu polskich przedsiębiorców po etapie szybkiego rozwoju na rodzimym rynku szuka okazji do ekspansji zagranicznej. Warto przyjrzeć się, na których rynkach najszybciej zachodzą zmiany sprzyjające biznesowi.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC) współorganizuje w październiku i listopadzie wydarzenia, które powinni zaznaczyć w swoich kalendarzach polscy przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją do Wielkiej Brytanii.
Michelin zamyka dwie fabryki we Francji z powodu konkurencji azjatyckich producentów opon i spadku sprzedaży w Europie. Sieć Auchan zwolni prawie 2,4 tys. pracowników, bo przegrywa z konkurencją.
Naukowcy z Chin twierdzą, że dokonali przełomu w pracach nad bronią o ukierunkowanej energii, podobną do tej z filmu „Gwiezdne wojny", zdolną do skupiania wielu wiązek mikrofalowych na jednym celu.
W trzecim kwartale ruch klientów wzrósł tylko w sklepach osiedlowych i nieznacznie w hipermarketach. Za to spadł nawet w najsilniejszym sektorze czyli w dyskontach. Polacy nadal ostrożnie podchodzą do zakupów, również żywności.
Sieć sceptycznie podchodzi do projektu Lewicy, by 24 grudnia był dniem wolnym od pracy. Firma jest zadowolona ze swoich wyników i zapowiada dalszy błyskawiczny rozwój sieci sklepów.
Władze Chin nielegalnie wykorzystały zaawansowaną technologię Mety, właściciela Facebooka, do stworzenia broni. W efekcie sztuczna inteligencja firmy, która nieoczekiwanie zwiększyła potencjał chińskiej armii, teraz zostanie użyta przez Waszyngton.
Rosyjskie koncerny naftowe doświadczają coraz większych trudności w remontach rafinerii wyposażonych w urządzenia i technologie z importu. Trzy rafinerie, w tym jedna z największych, należąca do Łukoilu, przedłużyły postoje remontowe aż do grudnia.
Rodzima elektronika jest w stanie wejść na rynek chiński, choć Polacy są przyzwyczajeni do odwrotnego kierunku handlu. Cyfrowe narzędzie spółki Vasco Electronics ma pomóc przełamać bariery biznesowe w Azji.
Odmowa przez banki zagraniczne obsługi transakcji rosyjskiego importu i eksportu wymusiła na Rosji pierwsze umowy barterowe. Transakcje takie to mniej wpływów do budżetu Kremla, ale władza się na nie godzi ze strachu przed rosnącym niezadowoleniem konsumentów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas