Należy to wiązać przede wszystkim z tym, że w ubiegłym roku małe i średnie spółki notowane na warszawskiej giełdzie zachowywały się słabo. A firmy te odgrywają w portfelach akcyjnych Aviva Investors Poland TFI ważną rolę. Wiele walorów, które w 2013 r. walnie przyczyniły się do dobrych wyników funduszu, w 2014 r. wypadło marnie.
Dlatego zdaniem Analiz Online, ubiegłoroczne wyniki nie powinny przesądzać o ocenie Aviva Investors Zrównoważony, tym bardziej że w TFI nie zaszły żadne istotne zmiany. Nadal realizowana jest ta sama polityka zgodnie z dobrze zorganizowanym procesem inwestycyjnym.
Akcje do portfeli funduszy Aviva Investors są dobierane poprzez selekcję, a nie odwzorowywanie benchmarku (wzorca do porównań). Zarządzający poszukują okazji przede wszystkim w segmencie małych i średnich firm. Przez lata pozwoliło to wypracować znaczną przewagę nad konkurentami, choć tak jak obecnie przydarzały się też słabsze okresy. Kolejny pomysł na osiąganie dobrych wyników to spółki zagraniczne, tym razem głównie duże. Dominują firmy z Austrii oraz Turcji. Zmiany w strukturze portfela (alokacja) nie są zbyt duże. Udział akcji w Aviva Investors Zrównoważony od lat mieści się w przedziale 50–60 proc.
Część dłużna funduszu jest aktywnie zarządzana, co w funduszach mieszanych jest dosyć rzadkie. Zarządzający nie boją się ryzyka, dzięki czemu mają możliwość skutecznego wpływania na poprawę wyników funduszu. Tym samym rola części dłużnej portfela jest znacznie większa niż typowe podtrzymywanie płynności. Z analiz wynika jednak, że w ciągu ostatnich dwóch lat zarządzającym nieszczególnie udawało się trafnie przewidywać przyszłe tendencje rynkowe (taki model zarządzania wiąże się z ryzykiem). Ale nawet mniej trafne decyzje inwestycyjne dotyczące papierów dłużnych nie mają istotnego wpływu na pozycję funduszu, gdyż o tym decyduje część akcyjna portfela.
Z punktu widzenia kosztów fundusz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Opłaty są na przeciętnym poziomie. Według Analiz Online fundusz zasługuje na podtrzymanie dotychczasowej oceny na poziomie czterech gwiazdek.