Pierwsza na świecie ambasada Izraela była w Warszawie

We wtorek w hotelu Bristol w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą pierwszą na świecie ambasadę Państwa Izrael, którą otwarto 75 lat temu.

Publikacja: 26.09.2023 16:52

Ambasador Izraela dr Jakow Liwne z flagą Izraela na balkonie hotelu Bristol upamiętnia otwarcie pier

Ambasador Izraela dr Jakow Liwne z flagą Izraela na balkonie hotelu Bristol upamiętnia otwarcie pierwszej na świecie placówki dyplomatycznej państwa Izrael 29 września 1948 r.

Foto: Michał Szułdrzyński

msz

„W warszawskim hotelu Bristol 29 września 1948 r. otwarta została ambasada Izraela, będąc pierwszą placówką dyplomatyczną państwa Izrael na świecie” – głosi napis w trzech językach (polski, angielski i hebrajski) na tablicy odsłoniętej we wtorek w Warszawie. 

Ambasadę otwarto kilka miesięcy po tym, jak 14 maja 1948 roku proklamowano niepodległość Izraela.

– To była pierwsza w historii ambasada państwa Izrael – mówił podczas odsłonięcia tablicy we wtorek dr Jakow Liwne, obecny ambasador Izraela. – Pierwsza na świecie placówka dyplomatyczna po dwóch tysiącach lat nieistnienia państwa.

Czytaj więcej

Co o. Rydzyk robił na oficjalnym przyjęciu ambasady Izraela w Warszawie

Na zachowanych historycznych zdjęciach szef pierwszej placówki Israel Barzilai patrzy na biało-niebieską flagę z Gwiazdą Dawida powiewającą na balkonie apartamentu Ignacego Jana Paderewskiego w hotelu przy Krakowskim Przedmieściu. Jego następca, ambasador Liwne, pozował do zdjęć z flagą Izraela w tym samym miejscu.

W 1948 roku przed Bristolem zebrał się tłum warszawiaków, którzy wiwatowali na cześć nowopowstałego państwa Izrael i przyjaźni polsko-izraelskiej. Podobnie jak przed 75 laty delegacja z hotelu Bristol udała się złożyć kwiaty pod pomnikiem bohaterów Getta Warszawskiego.

Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?
Dyplomacja
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna: Andrzej Duda zachował się jak Wojciech Szczęsny