Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?

Mediatorzy przedstawili Izraelowi i Hamasowi projekt porozumienia kończącego wojnę w Strefie Gazy - podaje Reuters powołując się na źródło zbliżone do negocjacji.

Publikacja: 13.01.2025 15:58

Operacja odwetowa Izraela w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 roku

Operacja odwetowa Izraela w Strefie Gazy trwa od 7 października 2023 roku

Foto: REUTERS/Kai Pfaffenbach

arb

Projekt został przyjęty po „przełomie” w rozmowach, do którego doszło o północy. W rozmowach uczestniczyli zarówno wysłannik Joe Bidena ds. Bliskiego Wschodu, jak i przyszły wysłannik Donalda Trumpa ds. tego regionu, Brett McGurk i Steve Witkoff.

24 godziny kluczowe dla zakończenia wojny w Strefie Gazy

Tekst porozumienia ws. zawieszenia broni i uwolnienia zakładników został przedstawiony w Dausze obu stronom rozmów, w których brali udział szefowie izraelskiego Mosadu i Szin Bet, a także premier Kataru.

- Następne 24 godziny będą kluczowe w osiągnięciu porozumienia – mówi źródło, na które powołuje się Reuters. Projekt jest wynikiem przełomu w rozmowach, do którego doszło w poniedziałek nad ranem.

Izraelskie radio Kan, cytując urzędnika z Izraela podaje, że szkic porozumienia otrzymały delegacje Izraela i Hamasu, a izraelska delegacja przekazała projekt przywódcom tego państwa.

Czytaj więcej

Izraelscy żołnierze przyjechali karetką i zabili staruszkę. Ekspert: Zbrodnia wojenna

Hamas i Izrael mówią o postępie w rozmowach, nie potwierdzają przełomu

Oficjalnie Izrael i Hamas mówią o postępie w rozmowach, ale nie potwierdzają, że udało się wynegocjować treść porozumienia. - Negocjacje w niektórych kwestiach przyniosły postępy – mówi przedstawiciel Hamasu cytowany przez agencję Reutera. Dodaje, że w innych kwestiach porozumienie jest oczekiwane „wkrótce”.

Wysoki rangą przedstawiciel władz Izraela twierdzi z kolei, że porozumienie może być zawarte „w ciągu kilku dni”, jeśli Hamas odpowie na propozycje. Przedstawiciel władz Autonomii Palestyńskiej mówi z kolei, że doniesienia z Dauhy są „bardzo obiecujące”.

Porozumienie ws. zakończenia działań wojennych w Strefie Gazy od ponad roku starają się wypracować USA, Katar i Egipt mediujące między Hamasem a Izraelem.

Czytaj więcej

Bliski Wschód. Donald Trump chce pokoju, grożąc piekłem

Obie strony zgadzały się dotychczas co do tego, że ceną wstrzymania walk byłoby uwolnienie zakładników izraelskich przetrzymywanych przez Hamas i palestyńskich więźniów siedzących w izraelskich więzieniach. Hamas jednak nalegał, aby zawieszenie broni było trwałe i oznaczało wycofanie się izraelskich wojsk ze Strefy Gazy. Z kolei Izrael zgadzał się na przerwę w walkach i przewidywał ich późniejsze wznowienie, nie rezygnując z ostatecznego celu, jakim miało być zniszczenie Hamasu.

Izrael rozpoczął operację odwetową w Strefie Gazy po niespodziewanym ataku Hamasu z 7 października 2023 roku

Donald Trump i Joe Biden zgodnie domagają się zakończenia walk w Strefie Gazy

Tymczasem prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że jeśli do 20 stycznia, czyli do objęcia przez niego rządów w Białym Domu, nie dojdzie do uwolnienia zakładników, „rozpęta się piekło”. Również Joe Biden, ustępujący prezydent USA naciskał, by do porozumienia doszło jeszcze za jego kadencji.

Biden miał rozmawiać w niedzielę z Beniaminem Netanjahu, podkreślając „natychmiastową potrzebę zawieszenia broni w Strefie Gazy i powrotu zakładników oraz napływu pomocy humanitarnej” do enklawy po zakończeniu walk.

Izrael rozpoczął operację odwetową w Strefie Gazy po niespodziewanym ataku Hamasu z 7 października 2023 roku. W ataku Hamasu na Izrael zginęło 1 200 osób, a Palestyńczycy wzięli w jego trakcie ok. 250 zakładników w Izraelu.

Z kolei w izraelskiej operacji odwetowej zginęło ponad 46 tys. osób, głównie cywilów – podaje strona palestyńska.

Przeciwko porozumieniu z Hamasem opowiada się minister finansów Izraela, Bezalel Smotrich, przedstawiciel radykalnych nacjonalistów w rządzie Netanjahu. Jego zdaniem zawieszenie broni na obecnych warunkach będzie „kapitulacją” i „katastrofą dla bezpieczeństwa narodowego Izraela”.

Projekt został przyjęty po „przełomie” w rozmowach, do którego doszło o północy. W rozmowach uczestniczyli zarówno wysłannik Joe Bidena ds. Bliskiego Wschodu, jak i przyszły wysłannik Donalda Trumpa ds. tego regionu, Brett McGurk i Steve Witkoff.

24 godziny kluczowe dla zakończenia wojny w Strefie Gazy

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna: Andrzej Duda zachował się jak Wojciech Szczęsny
Dyplomacja
Uchwała w sprawie Beniamina Netanjahu. Wiceminister tłumaczy intencje rządu
Dyplomacja
Rosja twierdzi, że Litwa ma wobec niej roszczenia terytorialne. Zapowiada działania