Władysław Teofil Bartoszewski: Nie ma czegoś takiego jak Palestyna

Ofiary są nie w Palestynie, tylko w Strefie Gazy, bo nie ma czegoś takiego jak Palestyna - powiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Teofil Bartoszewski.

Publikacja: 13.01.2025 19:00

Władysław Teofil Bartoszewski

Władysław Teofil Bartoszewski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

amk

Władysław Teofil Bartoszewski był gościem porannej audycji Radia ZET.

Poseł PSL odpowiadał na pytania radiosłuchaczy. Jeden z nich zapytał, co według niego jest gorsze: "zgaszenie świec chanukowych przez europosła Brauna, czy mordowanie kobiet i dzieci w Palestynie przez Izrael".

Bartoszewski w odpowiedzi stwierdził, że ofiary są w Strefie Gazy, a nie w Palestynie, bo „czegoś takiego jak Palestyna nie ma”.

Czytaj więcej

Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?

- Był mandat palestyński, który został podzielony uchwałą ONZ w 1947 roku na część izraelską i palestyńską, ale to nie zostało zaakceptowane przez żadne państwo arabskie i wybuchła wojna, którą Arabowie przegrali – wyjaśnił polityk.

Władysław Teofil Bartoszewski tłumaczy immunitet dla Netanjahu

W związku z wystawieniem przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Beniamina Netanjahu, podejrzanego o to, że swoimi decyzjami doprowadził do zbrodni wojennych podczas trwającej od 7 października 2023 roku wojnie w Strefie Gazy, pojawiła się wątpliwość, czy Polska – która ratyfikowała Statuty Rzymskie i tym samym zobowiązała się do wykonywania nakazów aresztowania wydanych przez MTK -  aresztuje premiera Izraela, gdyby ten zdecydował się uczestniczyć w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

O zapewnienie Netanjahu bezpieczeństwa i swobodnego pobytu na terytorium RP apelował w liście do rządu prezydent Andrzej Duda. Gabinet Donalda Tuska z kolei uchwalił, że "rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, iż zapewni wolny i bezpieczny dostęp i udział w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Państwa Izrael”. W uchwale nie pada jednak nazwisko premiera Netanjahu.

W związku z tą sytuacją kolejny radiosłuchacz zapytał, ile kobiet i dzieci musi zostać zamordowanych, aby polskim politykom przyszło do głowy, "by do obozu w Auschwitz zapraszać człowieka ściganego za zbrodnie wojenne". - Tylko proszę nie mówić, że to jest wyjątkowa sytuacja. Ta uroczystość ma nam przede wszystkim przypominać, że w cywilizowanym świecie nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych - mówił słuchacz.

Czytaj więcej

Anna Słojewska: Palestyna dzieli Unię. UE stoi w rozkroku w kwestii Strefy Gazy

Władysław Teofil Bartoszewski: Auschwitz to miejsce święte dla Żydów, nie dla idei humanistycznych

Zdaniem posła PSL obóz koncentracyjny w Auschwitz, obecnie Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest "miejsce święte dla Żydów", bo tam Niemcy mieli zamiar wykonywali swój plan zabicia "wszystkich Żydów w Europie", a uroczystość rocznicowa ma przypominać, że "naród żydowski był główną ofiarą Niemców w Europie" - mówił Bartoszewski.

- W związku z tym jest to zupełnie inna sytuacja i to jest miejsce święte dla Żydów, a nie dla ogólnych idei humanistycznych - stwierdził.

Czy Polska uznaje niepodległość Palestyny?

W 1988 roku, po ogłoszeniu deklaracji niepodległości przez Palestyńską Radę Narodową, będącą parlamentem Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), 140 ze 193 członków Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych  formalnie uznało Państwo Palestynę. Wśród nich - ówczesna Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Czytaj więcej

Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów

W tamtych latach w Europie Palestynę uznały głównie państwa satelickie ówczesnego Związku Radzieckiego - Albania, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina i Węgry. Obecnie wśród krajów UE uznaje ją Bułgaria, Cypr, Czechy, częściowo Malta, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Węgry. W maju 2024 niepodległą Palestynę uznały Hiszpania, Irlandia i pozostająca poza UE Norwegia. Na świecie -  prawie wszystkie kraje Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej i Azji.

Stany Zjednoczone przewodzą grupie państw, które w sprawie uznania Palestyny stawiają warunek: jako niepodległe państwo miałaby ona powstać w wyniku porozumienia z Izraelem, w efekcie którego oba te państwa wzajemnie uznałyby swoje granice i niepodległość.

Choć uznawana przez Polskę Palestyna ma  w naszym kraju ambasadę, Rzeczpospolitą na Zachodnim Brzegu reprezentuje jedynie przedstawicielstwo dyplomatyczne z siedzibą w Ramallah.

Władysław Teofil Bartoszewski był gościem porannej audycji Radia ZET.

Poseł PSL odpowiadał na pytania radiosłuchaczy. Jeden z nich zapytał, co według niego jest gorsze: "zgaszenie świec chanukowych przez europosła Brauna, czy mordowanie kobiet i dzieci w Palestynie przez Izrael".

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jest nowy minister nauki. Do ministerstwa przechodzi z innego resortu
Polityka
Sondaż prezydencki: Nawrocki dogania Trzaskowskiego. Tak blisko jeszcze nie był
Polityka
Sondaż: KO nie ma już tak dużej przewagi nad PiS. Partia Kaczyńskiego odrabia stratę
Polityka
Kolejny sondaż wskazuje na spadek poparcia dla Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Donald Tusk mówi o „chronieniu Bałtyku przed rosyjską dywersją”