Zgrzyt z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Dyrektor Radia Maryja na przyjęciu w ambasadzie Izraela

Co dyrektor posądzanego o antysemityzm Radia Maryja robił na oficjalnym przyjęciu naszej ambasady w Warszawie? – pyta izraelski dziennik.

Aktualizacja: 11.07.2023 06:28 Publikacja: 11.07.2023 03:00

Pod koniec czerwca o. Tadeusz Rydzyk był gościem przyjęcia zorganizowanego przez izraelską ambasadę.

Pod koniec czerwca o. Tadeusz Rydzyk był gościem przyjęcia zorganizowanego przez izraelską ambasadę. Na zdjęciu z ambasadorem Jakowem Liwne i ministrem Przemysławem Czarnkiem

Foto: mat. pras.

„Antysemicki ksiądz wziął udział w obchodach Dnia Niepodległości Izraela w Polsce” – to tytuł artykułu, który opublikował wpływowy izraelski dziennik „Haaretz”. W Izraelu trwają obecnie obchody 75-lecia państwowości, a z tej okazji pod koniec czerwca uroczystą kolację w Hotelu Hilton w Warszawie wydała ambasada Izraela w Polsce. Uroczystość skończyła się jednak zgrzytem. Powodem było zaproszenie i udział dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka.

O tym, że uczestniczył w przyjęciu, można się przekonać, oglądając zdjęcia, jakie ambasada umieściła w internecie. Z osób mogących budzić kontrowersje pojawił się też minister edukacji Przemysław Czarnek. Z naszych informacji wynika, że najwięcej komentarzy wśród gości podczas samej imprezy wywołała obecność o. Rydzyka, przyniosła też konsekwencje po jej zakończeniu, czego przykładem jest krytyczny tekst w izraelskiej gazecie.

O. Tadeusz Rydzyk wielokrotnie oskarżany o antysemityzm

Zdaniem „Haaretz” „o. Rydzyk, który prowadzi katolicką stację Radio Maryja, był przez lata wielokrotnie oskarżany o promowanie antysemityzmu, a raport Departamentu Stanu USA z 2008 roku określił jego medium »jednym z najbardziej rażąco antysemickich w Europie«”. Zdaniem gazety mimo to ojciec Rydzyk wziął udział w przyjęciu, podczas którego „spotkał się z izraelskimi dyplomatami, przedstawicielami polskiego rządu i przedstawicielami lokalnej społeczności żydowskiej”.

Czytaj więcej

O. Rydzyk otrzymał od Sasina i prezesa Enei zabytkowy miecz. Kupiono go za około ćwierć miliona złotych

Na udział o. Rydzyka zareagował też popularny na Twitterze profil odwołujący się do ideologii Bundu, partii żydowskiej istniejącej w pierwszej połowie XX wieku. „Dla państwa Izrael biznesmen i antysemita jest dobrym »przyjacielem«. Wstyd!” – napisał profil, dodając: „Rydzyk nie jest naszym przyjacielem”.

Dlaczego ojciec dyrektor został zaproszony na przyjęcie? Na nasze pytania nie odpowiedziała ambasada Izraela. Do dziennika „Haaretz” izraelskie MSZ wysłało zaś ogólnikowy komentarz, w którym pochwaliło organizację imprezy i w ogóle nie odniosło się do obecności o. Rydzyka.

Polityka ambasady Izraela wobec o. Tadeusza Rydzyka jest przyjazna

Nie jest jednak tajemnicą, że ambasada Izraela od lat prowadzi politykę przyjazną wobec szefa Radia Maryja. Zaczęło się od starań redemptorysty, mających na celu uhonorowanie Polaków ratujących Żydów. Z jego inicjatywy w Toruniu powstał park Pamięci Narodowej z tablicami z nazwiskami takich właśnie Polaków. Upamiętnienie takich osób znajduje się też w sanktuarium zbudowanym przez o. Rydzyka w tym mieście.

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Jarosław Kaczyński na Jasnej Górze, czyli Kościół po stronie PiS

Realizacja takich działań odbywa się ze wsparciem ambasady, która stara się też utrzymywać z o. Tadeuszem Rydzykiem kontakty osobiste. W 2016 roku opisaliśmy serię spotkań, które z redemptorystą odbyła ówczesna ambasador Izraela Anna Azari. – Izraelczycy twierdzą, że dzięki takim relacjom udało się zredukować niemal do zera liczbę antysemickich wypowiedzi na łamach mediów o. Rydzyka – mówi jeden z naszych rozmówców.

Antysemickie treści w mediach o. Tadeusza Rydzyka

Problem w tym, że antysemickie treści na łamach toruńskich mediów wciąż się zdarzają. Odnotował je dziennik „Haaretz”. Przypomniał m.in. wypowiedź jednego z gości TV Trwam, który w 2021 roku powiedział, że „skoordynowana polityka historyczna – niemiecka i żydowska – doprowadziła do uogólnień i do fałszowania historii”. W 2018 roku można było z kolei usłyszeć na antenie Radia Maryja o „haniebnym udziale Żydów w zagładzie własnego narodu”.

– W przeszłości antysemickich treści w mediach o. Rydzyka było bardzo dużo, w ostatnich latach zdarzają się rzadziej, nie oznacza to jednak, że zupełnie zniknęły – mówi prof. Rafał Pankowski, socjolog z Collegium Civitas i Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”.

Zauważa, że antysemickie wyskoki ma też na sumieniu sam o. Tadeusz Rydzyk. Np. w 2007 roku, na nagraniach upublicznionych przez tygodnik „Wprost”, powiedział, że Lech Kaczyński jest „oszustem ulegającym lobby żydowskiemu”. Po upublicznieniu nagrania ambasada Izraela interweniowała w rządzie i w Episkopacie.

Czytaj więcej

O. Tadeusz Rydzyk nie chce religii na pierwszej lub ostatniej lekcji. „Pilnujcie dyrektorów”

Dlatego prof. Rafał Pankowski nie ukrywa swojego zdziwienia obecną relacją ambasady z toruńskim redemptorystą. – Nie uważam, że o. Tadeusz Rydzyk jest symbolem dialogu polsko-żydowskiego, tylko wręcz przeciwnie. W tym kontekście zaproszenie go na uroczystości organizowane przez ambasadę wydaje mi się co najmniej dziwne – komentuje.

Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga
Polityka
Donald Tusk o sondażach prezydenckich: Spodziewałem się
Polityka
Rusza „Bałtycka Warta” NATO. Donald Tusk: Polska się nie zawaha zatrzymać statku