Prywatne badanie nowotworu rzadko ma uzasadnienie

Firmy naciągające pacjentów na badania patomorfologiczne czy genetyczne najczęściej sprzedają nadzieję – mówił w programie „Dr Internet i Pani Rozum” prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, prezes Polskiego Towarzystwa Patologów.

Publikacja: 30.03.2020 12:21

Prywatne badanie nowotworu rzadko ma uzasadnienie

Foto: shutterstock

Dziś badania patomorfologiczne można wykonać w Polsce prywatnie. Są laboratoria, które obiecują wykrycie genów, których podobno nie da się wykryć w badaniach opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy patomorfologii, prezes Polskiego Towarzystwa Patologów: Badanie patomorfologiczne ma nam powiedzieć, czy w tkankach, w obrazie mikroskopowym, znajdują się zapalenie lub komórki nowotworowe. W ramach badania patomorfologicznego można również wykonać ocenę zmian genetycznych charakterystycznych dla danej jednostki chorobowej. Wykonanie tych badań jest jednak zaszyte w procedurach klinicznych, a klinicyści niechętnie dzielą się pieniędzmi. Dlatego starają się zminimalizować koszty takiego badania, a część szpitali nie wykonuje ich u siebie, we własnej pracowni, tylko na zewnątrz. To spowodowało rozwój rynku badań patomorfologicznych i, zwłaszcza w obrębie onkologii, firm, które z tego materiału tkankowego chcą robić badania genetyczne, mówiąc pacjentom, że jest to dodatkowa informacja, która może im pozwolić na zastosowanie innego leczenia.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka