Demencja – jakie sygnały powinny zaniepokoić?

Początkowe objawy demencji są trudne do zauważenia. Z czasem jednak zaczynają się pogłębiać i mogą prowadzić do całkowitej utraty samodzielności.

Publikacja: 17.02.2023 15:32

Demencja – jakie sygnały powinny zaniepokoić?

Foto: Adobe stock

Rodzina Bruce’a Willisa poinformowała, że aktor cierpi na demencję (otępienie) czołowo-skroniowe (FTD). Demencja to grupa objawów związanych ze stopniowym pogarszaniem się funkcji mózgu. Zmaga się z nią ok. 55 mln ludzi na całym świecie a eksperci szacują, że do 2050 r. liczba ta może zwiększyć się do 139 mln.

„Do grupy chorób, w których występuje otępienie należy między innym choroba Alzheimera, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie z ciałami Lewy’ego, a także otępienie naczyniopochodne. U podłoża tych zaburzeń leży uszkodzenie tkanki mózgowej, a jego mechanizm jest zależny od rodzaju choroby. W chorobach o charakterze zwyrodnieniowym, takich jak choroba Alzheimera, dochodzi do niszczenia komórek nerwowych w mózgu wskutek odkładania się w ich wnętrzu nieprawidłowych białek. W przypadku otępień naczyniopochodnych do mózgu dostarczana jest zbyt mała ilość tlenu i substancji odżywczych, co również w konsekwencji prowadzi do utraty neuronów, czyli komórek nerwowych. Niektóre rodzaje otępienia mają podłoże genetyczne i mogą występować rodzinnie” – wylicza na portalu Medycyna Praktyczna lek. med. Karina Bartoszek. 

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka