Kraken. Waldemar Kraska zachęca do szczepień. "COVID-19 nie pozwala o sobie zapomnieć"

W ostatnim miesiącu w Polsce wykonywano mniej niż 100 szczepień na COVID-19 dziennie. Wkrótce w naszym kraju będzie 410 000 dawek szczepionki na podwariant Kraken (XBB.1.5) koronawirusa. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zachęca do szczepień.

Publikacja: 06.12.2023 10:59

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

zew

We wtorek Ministerstwo Zdrowia informowało, że w ciągu doby w Polsce stwierdzono 4175 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, śmierć dwóch osób z powodu COVID-19 i trzy zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Dobowa liczba nowych zakażeń była najwyższa od 21 marca, czyli od 259 dni.

W środę w rozmowie z Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, senator PiS, podał najnowsze dane. - To 3414 nowych zakażeń, dziesięć osób zmarło z powodu infekcji COVID-19 - oświadczył zaznaczając, że odnotowano siedem zgonów z powodu COVID-19 i trzy z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

Czytaj więcej

W Polsce podano wadliwe szczepionki na COVID-19? "Ta sprawa nie tyle przyschnie, ile zgnije"

Szczepionka "na Krakena". Waldemar Kraska zachęca do szczepień

- Widzimy, że ta choroba w dalszym ciągu nie pozwala o sobie zapomnieć - skomentował Kraska, odnosząc się do COVID-19.

- Dlatego dzisiejszy dzień, kiedy rozpoczynamy szczepienia nową szczepionką myślę, że jest takim dniem, kiedy szczególnie osoby z grup ryzyka - osoby powyżej 60. roku życia, osoby z obniżoną odpornością, z wieloma chorobami współistniejącymi - powinny dawkę nowej szczepionki Novavax przyjąć - powiedział wiceminister zdrowia.

Waldemar Kraska przekazał, że nowa szczepionka na COVID-19 jest od 6 grudnia dostępna "w wielu punktach" szczepień. - Mamy 1630 punktów w Polsce dostępnych, z tego 1450 to lekarze POZ, lekarze rodzinni, 180 to apteki. Myślę, że tych punktów będzie z dnia na dzień przybywało - dodał.

Czytaj więcej

Rekordowa tej jesieni liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

- Mamy te szczepionki fizycznie w naszym kraju. To pierwsza partia, 210 tysięcy. Zamówiliśmy troszeczkę ostrożnie. Następna partia, 200 tysięcy, w tym tygodniu także do nas dotrze, czyli będzie ponad 400 tysięcy tych szczepionek - mówił wiceszef resortu zdrowia.

"Skuteczność tej szczepionki jest taka sama jak szczepionek innych firm"

- Ta szczepionka jest o tyle wygodniejsza, bo nie wymaga reżimu przechowywania w niskich temperaturach. To szczepionka białkowa, przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli jest wygodniejsza do przechowywania w aptekach - zaznaczył Kraska.

Wiceminister zdrowia zachęcał do przyjęcia dawki nowej szczepionki osoby, które do tej pory nie zaszczepiły się na COVID-19, a także osoby, które przyjęły trzy dawki szczepionki. Zaznaczył, że nowa szczepionka jest przeznaczona także dla osób, które "miały cały pełny cykl" szczepień na COVID-19. - Polecam szczególnie osobom starszym - powiedział.

Waldemar Kraska dodał, że skierowania na szczepienie są wystawiane od trzech dni "dla wszystkich chętnych". Mówił, że można też udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie i wykona szczepienie. - Skuteczność tej szczepionki jest taka sama jak szczepionek innych firm - stwierdził.

COVID-19. Szczepienia na podwariant Kraken

Jak informowało Ministerstwo Zdrowia, od 6 grudnia każda osoba, która skończyła 12 lat, może zaszczepić się nową szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax, zaktualizowaną dla podwariantu XBB.1.5 koronawirusa SARS-CoV-2 (tzw. Kraken). Szczepionkę można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą.

Czytaj więcej

Ruszyły szczepienia "na krakena". Jak się zapisać

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce w ciągu ostatnich 30 dni wykonano 2669 szczepień na COVID-19, czyli 89 dziennie. Ostatni raz dobowa liczba wykonanych szczepień była wyższa od 1000 24 maja. Jeśli obecne tempo szczepień utrzymałoby się, zapasy szczepionki na Krakena, o których mówił wiceminister Kraska, wystarczyłyby na ponad 12 lat.

COVID19 i choroby zakaźne
Prof. A. Fal: "hMPV nie ma potencjału pandemicznego"
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
COVID19 i choroby zakaźne
Krztusiec w 2024 roku. 35-krotny wzrost liczby zachorowań
COVID19 i choroby zakaźne
Wirus HMPV w natarciu? Eksperci: nie grozi nam powtórka z COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Czym jest HMPV? W Chinach liczba zakażonych wirusem rośnie
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
COVID19 i choroby zakaźne
Co już wiemy, a czego jeszcze nie o Covid-19? Pięć pytań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego