Chiny łagodzą politykę "zero COVID"

Chińska Komisja Zdrowia Publicznego ogłosiła w środę, że osoby, u których przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest bezobjawowy lub łagodny, mogą poddawać się kwarantannie w domu.

Publikacja: 07.12.2022 07:08

Punkt testów na COVID-19 na stacji kolejowej w Szanghaju

Punkt testów na COVID-19 na stacji kolejowej w Szanghaju

Foto: AFP

arb

Oświadczenie Komisji to najmocniejszy jak dotąd sygnał, że władze Chin odchodzą od polityki "zero COVID", przewidującej całkowite wygaszanie wykrywanych ognisk zakażeń koronawirusem za pomocą lokalnych lockdownów i surowego reżimu kwarantanny, na rzecz polityki "życia z wirusem", które stosuje już większość innych państw świata.

Komisja w wydanym oświadczeniu podkreśla, ze większość identyfikowanych w Chinach przypadków zakażenia koronawirusem to zakażenia bezobjawowe lub łagodne, które "nie wymagają specjalnej terapii".

Czytaj więcej

COVID-19 zmieni nazwę w Chinach z powodu mutacji wirusa?

"Zakażeni bezobjawowo i zakażeni z łagodnym przebiegiem (choroby) mogą izolować się w domu (...) i mogą być przenoszeni do wyznaczonych szpitali na leczenie jeśli ich stan pogorszy się" - czytamy w komunikacie Komisji.

Od niemal trzech lat Chiny walczyły z COVID-19 jak z bardzo groźną chorobą stosując procedury przewidziane do walki z takimi chorobami jak dżuma czy cholera.

Łagodzenie polityki walki z epidemią COVID-19 zbiegło się w czasie z protestami w chińskich miastach

Jednak od ubiegłego tygodnia przedstawiciele władz Chin zaczęli sygnalizować, że koronawirus po mutacjach, jakim podlegał, osłabł.

Niektórzy eksperci ds. ochrony zdrowia w Chinach zaczęli publicznie mówić, że COVID-19 nie jest obecnie bardziej śmiertelny niż zwykła grypa sezonowa.

Łagodzenie polityki walki z epidemią COVID-19 zbiegło się w czasie z protestami w chińskich miastach, których uczestnicy sprzeciwiali się obostrzeniom i reżimowi ścisłej kwarantanny. Protesty szybko przybrały antyrządowy charakter.

COVID19 i choroby zakaźne
Prof. A. Fal: "hMPV nie ma potencjału pandemicznego"
COVID19 i choroby zakaźne
Krztusiec w 2024 roku. 35-krotny wzrost liczby zachorowań
COVID19 i choroby zakaźne
Wirus HMPV w natarciu? Eksperci: nie grozi nam powtórka z COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Czym jest HMPV? W Chinach liczba zakażonych wirusem rośnie
COVID19 i choroby zakaźne
Co już wiemy, a czego jeszcze nie o Covid-19? Pięć pytań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego