Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym trafił do sejmu 24 stycznia. W środę zajmie się nim Rada Dialogu Społecznego.
Nowe przepisy mają na celu objęcie akcyzą substytutów wyrobów tytoniowych, które zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. Chodzi np. o urządzenia do waporyzacji takie jak wielorazowe papierosy elektroniczne, podgrzewacze nikotynowe czy urządzenia wielofunkcyjne, oraz o saszetki nikotynowe. Wzrośnie też akcyza na płyn do jednorazowych e-papierosów.
Rośnie rynek substytutów wyrobów tytoniowych
Zdecydowana większość papierosów elektronicznych to urządzenia jednorazowe. Ich atrakcyjna forma, kolorystka i różnorodność dostępnych „smaków” przyciągają konsumentów, a w przypadku młodzieży często stanowią wstęp do uzależnienia. Rynek „jednorazówek” szybko rośnie. Z danych Biura ds. Substancji Chemicznych wynika, że w 2019 r. do sprzedaży w Polsce trafiły 23 nowe urządzenia, w 2020 r. – 100, w 2021 r. – 511, a w 2022 r. – 2283 – czytamy w ocenie skutków regulacji.
Rosnącą popularnością cieszą się też beztytoniowe wyroby nikotynowe. Do tej kategorii należą saszetki nikotynowe, których sprzedaż – według danych Eurostatu – urosła do 796 mln euro w 2022 r. z praktycznie zerowego poziomu w 2015 roku. Na rynku pojawiają się również wyroby beztytoniowe, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, które nie mieszczą się w obowiązującej definicji wyrobów nowatorskich (np. podgrzewaczy tytoniu), a tym samym nie podlegają akcyzie. Jak tłumaczy projektodawca, są to wyroby, w których tytoń jest zastępowany dowolnym, nadającym się do tego celu surowcem, najczęściej roślinnym, np. herbatą, konopiami siewnymi, czerwonokrzewem (rooibos) itp. „W związku z tym powstała potrzeba objęcia podatkiem akcyzowym oraz obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy również tych wyrobów przez dostosowanie obecnej definicji wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych” – wskazuje.
Czytaj więcej
Rząd jeszcze w styczniu zajmie się projektem ustawy, która wprowadzi zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów osobom małoletnim tj. poniżej 18. roku życia - poinformowała w TVP Info minister zdrowia Izabela Leszczyna.