Minister Leszczyna: zakaz sprzedaży e-papierosów małoletnim na wiosnę

Rząd jeszcze w styczniu zajmie się projektem ustawy, która wprowadzi zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów osobom małoletnim tj. poniżej 18. roku życia - poinformowała w TVP Info minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Publikacja: 17.01.2025 12:46

Minister zdrowia Izabela Leszczyna

Minister zdrowia Izabela Leszczyna

Foto: PAP/Paweł Jaskółka

dgk

Jak twierdzi minister zdrowia, premier Donald Tusk, zapewnił ją, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów w styczniu, czyli albo w najbliższy, albo w ostatni wtorek tego miesiąca.

- Na pewno w styczniu musi się tak stać - przekazała minister Leszczyna. - Liczę na to, że Sejm zajmie się tym w lutym i że będziemy mogli na pewno już wiosną wprowadzić zakazy – dodała.

Czytaj więcej

E-papierosy najczęściej odpowiedzialne za inicjację nikotynową młodzieży

Zakaz sprzedaży e-papierosów małoletnim z okresem przejściowym

Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Minister Leszczyna zaznaczyła jednak, że rząd nie będzie w stanie wycofać e-papierosów, które w tym momencie będą już na rynku. Dlatego projekt ustawy przewiduje sześciomiesięczny okres przejściowy.

- Ostateczne decyzje o tym, jak długi będzie ten czas na wejście w życie ustawy, jak zawsze może zależeć od Sejmu. Będę optowała za tym, żeby był jak najkrótszy, tak samo na rządzie, jak i na Sejmie. Żeby jak najszybciej papierosy, e-papierosy dla dzieci i młodzieży, były zakazane. Likwidujemy na pewno automaty, likwidujemy sprzedaż przez internet – wyjaśniła. 

Beznikotynowe płyny też objęte zakazem używania

Zgodnie projektem, w Polsce ma obowiązywać zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy dany produkt zawiera, czy nie zawiera nikotyny. Zakaz  obejmie sprzedaż w automatach oraz na odległość (w tym przez Internet). 

Objęcie przepisami ustawy tzw. płynów beznikotynowych (wydzielających parę) spowoduje też wprowadzenie zakazu ich używania w miejscach publicznych, takich jak szkoły, przystanki, dworce czy place zabaw. Płynów beznikotynowych nie będzie można reklamować i promować i trzeba je będzie zgłaszać do Biura do spraw Substancji Chemicznych.

Ochrona zdrowia
Konkurs na onkologię z Funduszu Medycznego. Dodatkowe 300 mln na inwestycje
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Ochrona zdrowia
Gen. Grzegorz Gielerak: szpitale polowe staną się jednym z celów Rosjan
Ochrona zdrowia
Szkoły przyszpitalne w Polsce w cieniu dwóch systemów
Ochrona zdrowia
Fundusz Medyczny. Konkurs na onkologię w trybie przyspieszonym?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ochrona zdrowia
Farmaceutki na pierwszej linii opieki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?