Polacy nie chcą podatków od niezdrowego jedzenia

Tylko co czwarty popiera opodatkowanie przekąsek czy napojów, najmniej z 12 krajów. Podatki na żywność mają najmniej zwolenników.

Publikacja: 25.07.2021 21:00

Polacy nie chcą podatków od niezdrowego jedzenia

Foto: Adobe Stock

Dodatkowe podatki do produktów uważanych za niezdrowe czy wręcz szkodliwe, to trend światowy. Jednak niedawne ogłoszenie projektu opodatkowania chipsów i słonych przekąsek w Wielkiej Brytanii spowodowało wręcz protesty społeczne.

W Polsce także zwolenników takich działań nie ma zbyt wielu. Według badania firmy Brand Finance w 12 krajach właśnie u nas zwolenników podatków od towarów niezdrowych jest najmniej – popiera je tylko 25 proc. badanych, podczas gdy na świecie średnia to 32 proc.

W Polsce największe, bo 50-proc. poparcie, ma dodatkowe opodatkowanie aut. Jednak w przypadku lotów jest to już mniej, bo 28 proc., paliw 21 proc., fast foodów 23 proc., a słodyczy zaledwie 20 proc.

– Co ciekawe, wśród wszystkich kategorii produktów objętych badaniem, wprowadzone ostatnio w Polsce opodatkowanie słodkich napojów cieszy się najniższym poparciem Polaków, zaledwie 16 proc. – wyjaśnia Konrad Jagodziński, szef komunikacji w londyńskim biurze Brand Finance.

– Tzw. demarketing zmierzający do redukcji konsumpcji określonych produktów to działania, które winny obejmować znacznie szersze spektrum aktywności. Cena jest tylko jednym, często nie najmocniejszym, czynnikiem wyboru. Praca winna dotyczyć emocji, aspektów społecznych itp. kształtowania pewnych wzorców zachowań – mówi Robert Kozielski z Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. – Działania, które mają zmniejszyć konsumpcję jakichś produktów ze względów społecznych, które ograniczają się do ceny, nie dadzą w dłuższym okresie rezultatów.

Brand Finance informuje, że zmiany legislacyjne postępują najszybciej w krajach zachodnich (m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Francji, w Kanadzie, w Australii), ale także na Bliskim Wschodzie i w Azji. Głównie chodzi o cukier, sól i tłuszcze.

Budżet i podatki
Przyszłość finansów publicznych rysuje się w ciemnych barwach
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Budżet i podatki
Polski rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Budżet i podatki
PKB per capita: Warszawa i okolice najbogatsze, najbiedniejsze lubelskie
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku