Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, Donald Trump podczas konferencji prasowej 7 stycznia odpowiadał na pytania dotyczące między innymi przejęcia kontroli nad Kanałem Panamskim, która obecnie sprawowana jest przez Panamę. Nie wykluczył, że USA użyją siły lub presji ekonomicznej, by ją odzyskać. Jak wyjaśnił, chodzi o bezpieczeństwo ekonomiczne Stanów Zjednoczonych.
Słowa te odbiły się szerokim echem na świecie. Odniósł się do nich także szef ministerstwa spraw zagranicznych Panamy, Javier Martinez-Acha. Zapewnił, że Kanał będą kontrolować jedynie Panamczycy i to się nie zmieni. Jaka jest historia tego miejsca i kiedy USA straciły nad nim kontrolę?
Czym jest Kanał Panamski?
Kanał Panamski jest sztucznym kanałem wodnym. Został zbudowany między rokiem 1904 a 1914, jednak jego oficjalne otwarcie nastąpiło w roku 1920. Leży w Panamie, na Przesmyku Panamskim, mierzy ponad 81 kilometrów i łączy wody Oceanu Atlantyckiego oraz Spokojnego. Jego przepłynięcie trwa średnio od 8 do 10 godzin, co znacznie skraca czas oraz trasę, jakie wcześniej musiały pokonywać statki. Kanałem obecnie zarządza Panama, jednak wcześniej kontrolowały go Stany Zjednoczone.
Czytaj więcej
W trakcie wtorkowej konferencji prasowej prezydent-elekt Donald Trump podjął kwestię możliwego „zakupu” Grenlandii przez USA. Na informację zareagowały już m.in. władze Danii. Dlaczego Grenlandia znalazła się nagle w centrum zainteresowania USA?
Jak powstawał Kanał Panamski?
Inicjatorem budowy Kanału Panamskiego był Francuz Ferdinand Marie de Lesseps, budowniczy Kanału Sueskiego. Przybył on na miejsce w grudniu 1879 roku, a niedługo po nim pojawili się pierwsi robotnicy. W 1889 roku jednak prace się zatrzymały, a francuska spółka Compagnie Universelle du Canal Interocéanique de Panama, która zajmowała się budową, zbankrutowała. Koszty okazały się zbyt wysokie, a przez dużą śmiertelność wśród robotników powstawanie kanału nie szło w tempie, jakie początkowo zakładano.