Branża IT dostała zadyszki, ale i tak dobrze sobie poradzi

Po kilku świetnych latach przyszło spowolnienie. Dynamika portfeli zamówień może wyhamować, ale długofalowe perspektywy dla branży pozostają dobre.

Publikacja: 22.05.2023 03:00

Branża IT dostała zadyszki, ale i tak dobrze sobie poradzi

Foto: Adobe Stock

O 5,5 proc., do 4,64 bln dolarów, wzrosną w 2023 r. globalne wydatki na nowe technologie – szacuje instytut badawczy Gartner. Motorem napędowym rynku ma być segment oprogramowania dla przedsiębiorstw, gdzie dynamika powinna być dwucyfrowa. Jednak dużym nadużyciem byłoby zakładanie, że w tak wysokim tempie swoje przychody i zyski będą zwiększać firmy działające w sektorze IT. Spowolnienie gospodarcze nie pozostaje bez wpływu na popyt na usługi, a wysokie koszty biją w marże.

Co więcej, niektóre segmenty globalnego rynku IT mogą w tym roku się skurczyć, mowa w szczególności o sprzedaży sprzętu. Konsumenci odkładają decyzje o zakupach z uwagi na spadającą siłę nabywczą i dużą niepewność makroekonomiczną.

Nastał chudy rok

Na 2024 r. Gartner prognozuje wyższą dynamikę wydatków na IT, przekraczającą 8 proc. Reprezentanci branży o 2023 r. wypowiadają się z umiarkowanym optymizmem.

– Nadszedł biblijny chudy rok, na który wszyscy powinni się przez ostatnie lata szykować. Mam pewne wątpliwości, czy tak się jednak działo. Myślę, że wiele mniejszych zespołów może znaleźć się w trudnej sytuacji pod kątem budowy portfela projektów – uważa Tomasz Kowalczyk, partner w firmie doradczej Rebels Valley. Jego zdaniem spółki z sektora IT posiadające tzw. ławkę będą redukować zatrudnienie.

Czytaj więcej

Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka

– Bez wątpienia idzie tąpnięcie. Zakręcone kurki finansowe na świecie (głównie w USA) oraz brak unijnego finansowania w 2023 r. odbiją się szczególnie na tych firmach, które nie zbudowały wystarczającej poduszki finansowej. A u dużej części z nich bufor nie przekracza dwu–trzymiesięcznych kosztów utrzymania zespołu – podkreśla Kowalczyk. Jego zdaniem spółki z długoterminowymi kontraktami będą łagodniej przechodzić spowolnienie.

– Projektów cyfryzacji nie można zatrzymać i firmy to wiedzą. Ale dla spółek „skaczących” od kontraktu do kontraktu lód może zrobić się kruchy – podsumowuje Kowalczyk. Wtóruje mu Karol Matczak, członek zarządu Sedivio i przewodniczący rady nadzorczej w PhiLabs.

– Wszyscy widzimy spowolnienie, przekłada się to na budżety wielu projektów. Dla mnie jako inwestora jest to okres ciężkiej pracy i żniw, bo przy nisko zawieszonej poprzeczce łatwo o zaskoczenia. W tym roku nie oczekuję znaczącego wzrostu przychodów w całym sektorze, ale warto patrzeć już na rok 2024 – radzi.

Hamowanie, nie spadek

Na giełdzie firmy IT w ostatnich miesiącach radzą sobie całkiem dobrze. Indeks WIG-informatyka od jesieni 2022 r. zyskał ponad jedną czwartą. Jest ponad dwa razy wyżej niż podczas szczytu internetowej bańki z 2000 r., a do pobicia rekordu z 2021 r. brakuje mu już tyko 8 proc. Branża ma za sobą udany rok, ale 2023 r. może być trudniejszy.

– Po latach tłustych w branży IT, nadpodaży pieniądza i nieustannie rosnących backlogów wejście w spowolnienie może być dla niektórych firm okresem próby, a na pewno skrupulatniejszego spojrzenia na koszty i efektywność. Zwłaszcza tych mniejszych z mniej zdywersyfikowaną strukturą przychodów – mówi Konrad Księżopolski, dyrektor w Haitong Banku. Dodaje, że zdecydowana większość spółek IT notowanych na GPW to średni bądź duzi gracze o zdywersyfikowanej strukturze portfela.

Postępująca cyfryzacja gospodarki światowej jest trendem, którego nie zatrzyma nawet spowolnienie gospodarcze. – Dlatego w przypadku branży IT mówiłbym jedynie o spowolnieniu wzrostu budowy portfeli zamówień, a nie ich wizji spadku – podsumowuje ekspert Haitong Banku.

Biznes
Chiński rywal ChatGPT zaatakowany. Potężny cios hakerów w DeepSeek
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes
Janusz Palikot wyszedł z aresztu. Uzbierał 2 mln zł, ma kilkaset milionów długu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski startup ElevenLabs podbija USA
Biznes
Wykuwa się kolejny pancerny gigant w Europie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes
Awantura o pizzę z ananasem. Nowa cena, to 100 funtów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku