Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd

Każdego dnia w domach i mieszkaniach generowane są olbrzymie ilości śmieci. Wszystkie z nich powinny trafić do odpowiednich pojemników. Choć zasady segregacji są dość proste, w niektórych przypadkach mogą pojawić się wątpliwości. Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?

Publikacja: 15.02.2025 05:55

Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?

Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu?

Foto: Adobe Stock

Jednolity System Segregacji Odpadów obowiązuje w Polsce od 7 lat. Mimo tego, że upłynęło już sporo czasu od jego wprowadzenia, są rodzaje śmieci, które wciąż sprawiają kłopoty. Do tej grupy zalicza się m.in. woreczek po ryżu. Do jakiego pojemnika należy go wyrzucić?

Zasady segregacji śmieci w Polsce

Dla przypomnienia, zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, śmieci dzielą się na cztery główne frakcje oraz dodatkowo na odpady zmieszane. Każda frakcja powinna trafić do innego pojemnika, oznaczonego odpowiednim kolorem i napisami. Jak wygląda to w praktyce?

  • Papier - kolor niebieski.
  • Metale i tworzywa sztuczne - kolor żółty.
  • Szkło - kolor zielony.
  • Bio - kolor brązowy.
  • Odpady zmieszane - kolor czarny.

Może się również zdarzyć, że wśród kontenerów pojawi się pojemnik oznaczony białym kolorem. Jest on przeznaczony na szkło bezbarwne.

Czytaj więcej

Gdzie wyrzucić odpady medyczne? Zasady nie są proste. GIS wyjaśnia

Do jakiego pojemnika wyrzucić woreczek po ryżu?

Zakup ryżu w woreczkach jest wygodniejszą opcją w porównaniu do tradycyjnego opakowania, bowiem podczas gotowania nie musimy za każdym razem odmierzać potrzebnej ilości. Niestety ta opcja nie jest najlepsza z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Każdy woreczek to kolejne foliowe opakowanie, które musi trafić do pojemnika na śmieci. Pojawia się jednak pytanie - którego pojemnika?

Wiele osób wyrzuca woreczki po ryżu do kontenera na metale i tworzywa sztuczne. Choć intuicyjnie wydaje się, że jest to dobra decyzja, niestety okazuje się, że działając w ten sposób, popełniamy spory błąd. Mimo że woreczek przypomina plastik, nie nadaje się do recyklingu z powodu obecności chemikaliów, m.in. bisfenolu A (BPA). Takie śmieci powinny zatem trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Należy dodać, że BPA jest potencjalnie szkodliwym dla zdrowia składnikiem. Może wpływać w negatywny sposób na układ odpornościowy i hormonalny oraz powodować alergie. 

Czytaj więcej

Gdzie wyrzucić blister po lekach? Nie wszyscy znają te reguły

Co dzieje się z odpadami zmieszanymi? Trafiają one do instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów lub do spalarni. W pierwszym przypadku są sortowane i jeśli to możliwe, ponownie wykorzystywane. W drugim przypadku są spalane w specjalnych, bezpiecznych dla środowiska piecach.

Co zrobić z ugotowanym ryżem?

Ryż, zarówno suchy, jak i gotowany na wodzie lub mleku roślinnym, powinien trafić do pojemnika na bioodpady. Należy jednak pamiętać, że nie może być on zanieczyszczony tłuszczem, nabiałem lub mięsem, bo w takim przypadku nie nadaje się do wytworzenia kompostu. Gotując ryż na wegańskim mleku, trzeba sprawdzić, czy płyn nie zawiera olejów roślinnych. Jeśli tak, powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Do zmieszanych wyrzucamy też ryż gotowany na mleku krowim lub kozim.

Jednolity System Segregacji Odpadów obowiązuje w Polsce od 7 lat. Mimo tego, że upłynęło już sporo czasu od jego wprowadzenia, są rodzaje śmieci, które wciąż sprawiają kłopoty. Do tej grupy zalicza się m.in. woreczek po ryżu. Do jakiego pojemnika należy go wyrzucić?

Zasady segregacji śmieci w Polsce

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Biznes
Gdzie wyrzucić brudne słoiki? Szkło czy zmieszane? Nie wszyscy znają te zasady
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym
Biznes
Trzech faworytów w wyścigu o okręty podwodne dla Polski