Katarzyna Kucharczyk

Katarzyna Kucharczyk

Dziennikarka ekonomiczna

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunki Stosunki Międzynarodowe oraz Finanse i Bankowość). Współpracę z mediami ekonomicznymi rozpoczęła w 2006 r. od stażu w Reutersie. Od 2007 r. dziennikarka Gazety „Parkiet” i działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. Pisze o rynku kapitałowym - specjalizuje się w tematyce relacji inwestorskich, analizach giełdowych, audycie, ESG oraz branży IT. Czterokrotnie nominowana do nagrody „Herosi Rynku Kapitałowego” przyznawanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Zdała egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na maklera papierów wartościowych (licencja nr 3455).

Fuzje i przejęcia. Na celowniku spółki technologiczne

Wzrost aktywności akwizycyjnej w Europie powinien przełożyć się na zainteresowani polskimi firmami IT.

Cyfryzacja w Polsce wreszcie przyspieszyła

Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.

AI rewolucjonizuje obsługę klientów. Porozmawia po ludzku

Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta przestaje być luksusem, a staje się koniecznością dla firm z wielu branż – od handlu, przez finanse, po telekomunikację.

Polska biotechnologia wychodzi z cienia

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba firm zajmujących się odkrywaniem leków zwiększyła się w Polsce o niespełna 8 proc. Zdecydowanie mocniej urosły nakłady na biotechnologię. Ale nadal stanowią kroplę w morzu potrzeb.

Przemysł musi postawić na AI, by przetrwać. Ile kosztuje sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje fabryki. Zwiększa efektywność i wydajność, przekładając się na wymierne korzyści dla przedsiębiorców.

Studenac idzie na giełdę. Wiemy, ile może sięgnąć wartość IPO

Największa chorwacka sieć sklepów spożywczych potwierdziła dziś giełdowe plany. Chce wejść na rynek w Warszawie i Zagrzebiu. Zamierza pozyskać 80 mln euro. Wartość całej oferty może być dużo większa - wynika z nieoficjalnych informacji.

Sztuczna inteligencja rozpycha się w finansach. Czy zastąpi ludzi?

Inwestowanie, bankowość, ubezpieczenia, audyt, doradztwo – to tylko przykłady obszarów, w których coraz większą rolę odgrywają zaawansowane algorytmy. Zmieniają też mocno pracę kontrolerów finansowych.

Niepokojące dane. Polaków jest coraz mniej. W 2046 r. będzie 500 tys. zgonów

Podczas pandemii rynek pogrzebowy zanotował potężny wzrost, potem spadł, a teraz obserwujemy stabilizację. Demografia jest jednak nieubłagana. Liczba zgonów będzie rosła, a urodzeń jest coraz mniej. Za trzy dekady liczba Polaków spadnie o prawie 5 mln.

Efekt Halloween. Anomalia, która istnieć nie powinna, ale istnieje

Efekty sezonowe stoją w sprzeczności z hipotezą o efektywności rynków. Jednak sezon jesienno-zimowy statystycznie przynosi wyższe stopy zwrotu niż letni.

Asseco deklaruje, że dobrze wykorzysta potencjał AI

Informatyczna grupa zapowiada dalszy rozwój organiczny i przejęcia. Asseco SEE rozmawia w sprawie przejęcia dwóch spółek: w Hiszpanii i Egipcie. Motorem napędowym biznesu jest postępująca cyfryzacja, a w szczególności sztuczna inteligencja.