Pegasus zwalnia szefa i 100 pracowników. W tle afery polityczne

Producent oprogramowania szpiegowskiego zwalnia prezesa i setkę pracowników. Obiecuje przy tym, że oprogramowanie będzie wykorzystywane do „słusznych i godnych celów”.

Publikacja: 23.08.2022 12:43

Pegasus zwalnia szefa i 100 pracowników. W tle afery polityczne

Foto: Stock Adobe

NSO Group, izraelska firma technologiczna stojąca za słynnym oprogramowaniem Pegasus używanym przez służby specjalne całego świata do podsłuchiwania przestępców, zdecydował się zwolnić swojego CEO Shaleva Hulio. Razem z szefem z pracą w NSO pożegnać się ma jeszcze więcej pracowników.

Pegasus to oprogramowanie umożliwiające zdalne monitorowanie urządzeń z systemami Android i iOS. Program może być zainstalowany niepostrzeżenie i jest w stanie monitorować rozmowy telefoniczne, smsy, e-maile i szyfrowane czaty. Potrafi także uzyskać dostęp do mikrofonu i kamery, więc jedynym sposobem na to, by nie podsłuchiwał jest całkowite wyłączenie urządzenia.

Czytaj więcej

Tchórzewski wraca do rządu już we wrześniu

NSO Group przez dłuższy czas zapewniało, że oprogramowanie Pegasus jest wykorzystywane tylko do celów walki z terroryzmem i przestępczością. Jednak w lipcu 2021 roku wyszło na jaw, że aplikację Pegasusa można znaleźć w telefonach europejskich urzędników i dziennikarzy, co ujawniły Amnesty International i Forbidden Stories. Co więcej, okazało się również, że niektóre państwa-klienci NSO Group używają narzędzia niezgodnie z jego przeznaczeniem.

Wśród państw oskarżonych o inwigilowanie osób niewygodnych dla rządzących znalazła się Polska. Rząd Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska) miał podsłuchiwać, między innymi, prokuratorkę Ewę Wrzosek (znaną z prowadzenia niewygodnego dla rządu dochodzenia w sprawie wyborów kopertowych) czy senatora opozycji Krzysztofa Brejzę. Choć rząd RP zaprzeczył, że służby używały Pegasusa w ten sposób, to Polska znalazła się wśród państw, którym NSO Group nie sprzeda już więcej licencji z uwagi na to, że wykorzystywały oprogramowanie niezgodnie z jego przeznaczeniem. 

Czytaj więcej

Apple chce zabezpieczyć smartfony. Obronią się nawet przed Pegasusem

Burza wokół Pegasusa i jego wykorzystywania przez autorytarne władze do szukania haków na opozycjonistów, pogrążyły firmę w problemach. Jak zauważają Wirtualne Media, firmie maleją przychody, a Unia Europejska prowadzi własne dochodzenie w sprawie wykorzystywania Pegasusa niezgodnie z przeznaczeniem.

Tocząca właśnie rozmowy na temat przejęcia jej przez Integrity Partners NSO Group zdecydowała najwyraźniej, że nadszedł czas na zdecydowane działania i zwolnił Shaleva Hulio. Zastąpi go, na czas reorganizacji firmy i do wyznaczenia stałego następcy lub następczyni, dyrektor operacyjny Yaron Shohat. Do tego firma zamierza zwolnić 100 osób z siedmiuset osobowej załogi, ale tu nie jest jasne, czy zwolnienia wiążą się bezpośrednio z aferami wokół Pegasusa, czy są wynikiem pogorszonej w wyniku afer kondycji firmy.

Tymczasowy szef firmy zapewnia, że spółka ma nadal przyszłość przed sobą, a jej produkty wciąż cieszą się zainteresowaniem klientów. Jednak zamierza położyć większy nacisk na etykę.

– Zapewnimy, że przełomowe technologie firmy będą wykorzystywane do słusznych i godnych celów – obiecuje w oświadczeniu Yaron Shohat.

Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych