Aktualizacja: 05.02.2025 05:06 Publikacja: 02.12.2024 10:03
Piotr Pogonowski
Foto: PAP/Leszek Szymański
Posiedzenie komisji rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10:00 od odczytania świadkowi pouczenia o odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych zeznań. Przewodnicząca Magdalena Sroka musiała zwrócić uwagę Mariuszowi Goskowi i Marcinowi Przydaczowi, byłym członkom komisji, którzy w tym momencie na sali posiedzeń udzielali wywiadu. Następnie świadek złożył przed komisją przyrzeczenie.
Świadek skorzystał z prawa do swobodnej wypowiedzi. Jak mówił, okres, którym zajmuje się komisja jest bardzo szeroki. - Zostałem wezwany na posiedzenie komisji na początku września. Miałem chęć zjawić się i przedstawić wersję wydarzeń, istotną dla służb specjalnych i pracy policji w sprawie działań, które państwo nazwali „używaniem oprogramowania Pegasus” - mówił. Dodał, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego „jako osoba znająca i skrupulatnie przestrzegająca prawa” trzykrotnie nie stawił się na poprzednich posiedzeniach komisji.
Radykalny spadek przemytu zza wschodniej granicy. Powód? Grupy przestępcze przestawiły się na przerzut migrantów, bo ten bardziej im się opłaca.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Zaledwie 19 funkcjonariuszy straciło w ubiegłym roku świadczenie emerytalne w efekcie skazującego wyroku. Jeszcze w 2017 r. takich osób było ponad trzy razy tyle.
W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego jest dokument, który przestrzegał przed używaniem Pegasusa do działań kontrwywiadowczych z powodu ryzyka wycieku za granicę. Mimo to SKW z systemu korzystała i zapłaciła za to ponad 10 mln zł.
Wabik na Telegramie w postaci pracy wolontariusza. Potem żądanie współpracy i groźby – tak w macki rosyjskiej FSB wpadł młody Kanadyjczyk. Jak 17-letni Laken P. został szpiegiem i wylądował przed prokuratorem w Warszawie?
Trzech dyrektorów w Służbie Ochrony Państwa, w zarządach ochronnych premiera, prezydenta i ochrony specjalnej, straciło stanowiska – ustaliła „Rzeczpospolita”.
50 proc. firm z różnych branż weryfikuje w Biurze Informacji Gospodarczej wiarygodność finansową kontrahentów przed podjęciem współpracy, w tym aż 61 proc. w sektorze przemysłu – wynika z badania Skaner MSP.
Może i PKW nie do końca spełnia swe ustawowe zadania, ale za to należy docenić wkład jej przewodniczącego w rozwój prawa w zakresie podejmowania decyzji przez organy kolegialne. Bo po co się ograniczać do wydania jednego stanowiska, z którego i tak ktoś będzie niezadowolony? Jak będzie ich kilka, każdy wybierze to, które mu pasuje.
Po wyrokach NSA Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że ponownie przeanalizuje sprawę firmy, której wskutek zmiany przepisów cofnięto zezwolenie na przetwarzanie odpadów.
Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat walczy o kilka procent poparcia, kandydat partii Razem Adrian Zandberg – o życie swojej formacji. Ta rywalizacja może rozstrzygnąć, czy – i jaka – lewica w Polsce przetrwa prawicowy kurs polskiej i światowej polityki.
Szymon Hołownia jest politykiem najbardziej odpowiadającym zarówno profilowi prezydenta opisanemu w konstytucji, jak i wyobrażeniom Polek i Polaków. Oczywiście nie oznacza to, że ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich, ale wbrew niechętnym komentarzom kibiców zarówno KO, jak i PiS – z kilku powodów ciągle stać go na przyzwoity wynik.
Prezydent Andrzej Duda nie będzie wspierał w kampanii prezydenckiej kandydata PiS ani innych pretendentów do najważniejszego urzędu w państwie. Prezes IPN Karol Nawrocki ma nie być dopuszczony również do Donalda Trumpa, jeśli ten przyjedzie do Polski na zaproszenie głowy państwa – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Czy dialog w Polsce ma być dla wybranych, a nie dla mniejszych organizacji, które realnie reprezentują polskich przedsiębiorców? Zamiast budować inkluzywną platformę współpracy, mamy kolejne narzędzie do faworyzowania korporacji.
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas