To już czwarta próba pozyskania inwestora dla Daewoo Electronics – wcześniejsze nie powiodły się m.in. z powodu kryzysu finansowego. Jej właścicielem są obecnie koreańscy wierzyciele, którzy za pośrednictwem Woori Bank starają się o inwestora. Daewoo produkuje teraz wyłącznie sprzęt AGD – zakłady, w których powstawały telewizory, zostały wyłączone do oddzielnej spółki lub zamknięte.
[wyimek]540 mln euro wynosi najwyższa oferta na aktywa Daewoo Electronics[/wyimek]
Dla potencjalnych inwestorów największą wartością są fabryki produkujące lodówki, dlatego wstępne zainteresowanie zgłosiły aż cztery firmy – szwedzki Electrolux, irański Entekhab, koreański Tong Yang Magic oraz amerykański fundusz inwestycyjny Ripplewood Holding. Pierwsza i druga na początku marca zostały wybrane do dalszych rozmów.
Ostatnie informacje wskazują, że Entekhab z ofertą 540 mln euro ma szanse przebić konkurentów, jednak z walki nie rezygnuje także Electrolux. Firma miała zaoferować ok. 350 mln euro, ale jest pewniejszym inwestorem. Od wielu lat jest jednym z największych w Europie producentów AGD, ma także wiele fabryk, z czego cztery działają w Polsce. – Jesteśmy zainteresowani transakcją, ale więcej nie możemy na ten temat powiedzieć. Jesteśmy spółką giełdową, a proces jest w toku – usłyszeliśmy od pracowników biura prasowego Electroluksu.
Irański Entekhab na tym tle wypada znacznie słabiej – produkuje bowiem sprzęt AGD na bazie komponentów dostarczanych przez Daewoo. W sierpniu planowane jest zakończenie wszystkich procedur – wtedy też poznamy inwestora.