Co przed rozprawą?
Wcześniej sprawa może zostać skierowana przez sędziego na posiedzenie przygotowawcze, gdzie sędzia powinien w pierwszej kolejności nakłaniać strony do zawarcia ugody. Jeżeli to nie nastąpi, celem posiedzenia będzie ustalenie planu rozprawy: terminów rozpraw, a także kolejność i termin przeprowadzania dowodów. Plan rozprawy powinien zostać podpisany przez strony postępowania i ma stanowić załącznik do pisemnego protokołu z posiedzenia przygotowawczego.
Sędzia przed postępowaniem przygotowawczym będzie mógł zapoznać się ze stanowiskiem obu stron postępowania. W tym celu pozwany będzie zobowiązany do złożenia odpowiedzi na pozew, przed wyznaczonym terminem posiedzenia przygotowawczego.
Czytaj także: Ziobro zapowiada reformę Kodeksu postępowania cywilnego
Nowości w postępowaniu dowodowym
W ramach samego postępowania dowodowego, nowelizacja wprowadza możliwość składania zeznań na piśmie, po to, aby nie było konieczności odraczania rozpraw, ze względu na brak możliwości stawiennictwa świadka w wyznaczonym terminie. W projekcie z dnia 13 września 2018 r., wskazano, iż w takim przypadku świadek składa przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. Dodatkowo, to strona, która wnosiła o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka, czy też wnosiła o wezwanie biegłego na termin rozprawy, powinna dołożyć starań, by osoba ta stawiła się w wyznaczonym czasie i miejscu, w szczególności zawiadomić ją o obowiązku, czasie i miejscu stawiennictwa.
Strony postępowania będą miały także możliwość samodzielnego nagrywania rozpraw, o takim zamiarze muszą jednak wcześniej poinformować sąd.