Rzeczpospolita jest patronem medialnym wydarzenia
Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia były marzenia, pasje i cele. O tym, by mieć otwartą głowę, nie poddawać się i szukać nowych (nie zawsze standardowych) sposobów na rozwój i spełnianie marzeń, opowiadała Angelika M. Talaga. A o wdzięczności za otrzymane możliwości mówiła Ewelina Piech-Możejko, absolwentka Programu.
Podczas wydarzenia, w przestrzeni wystawowej CDT trwała wystawa prac stypendystek pomostowych, pobierających w 23. edycji stypendium PRYMUS na II rok studiów:
• Julita Walczak, studentka II roku malarstwa na ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu:
• Emilia Byłeń, studentka II roku grafiki na ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu:
• Natalia Witczak, studentka II roku sztuki i wzornictwa ceramiki na ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu:
Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 13:00. Po krótkim powitaniu, na scenie wystąpiła dr Zofia Sapijaszka, prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości zarządzającej Programem Stypendiów Pomostowych. Pani prezes opowiedziała o trzech podstawowych filarach Programu: stypendiach, ofercie rozwojowej oraz aktywności społecznej – czynnikach, które otwierają młodym ludziom drzwi do efektywnego dążenia do obranych celów i nabycia kompetencji potrzebnych zarówno na rynku pracy, jak i w życiu prywatnym.
Wykład inauguracyjny wygłosiła Angelika M. Talaga, ekspertka w dziedzinie m.in. edukacji alternatywnej, rozwoju intelektualnego dzieci i futurologii edukacyjnej. Jako specjalistka do spraw uczenia się, opowiedziała o swojej drodze przez studia i o szukaniu pasji, o tym, jak ustalać sobie cele na nadchodzący rok, a także podzieliła się pokrótce techniką, dzięki której zbliżymy się do ich realizacji.
Głównym punktem spotkania było oficjalne przyznanie stypendiów, do którego przystąpił Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wraz z Panią Katarzyną Oleksowicz, członkinią zarządu Fundacji Inter Cars.
O swojej drodze w Programie i poza nim opowiedziała Ewelina Piech-Możejko, która równe dziesięć lat wcześniej sama odbierała stypendium pomostowe na I rok studiów. Pani Ewelina dziś jest doradczynią jednego z polskich senatorów, prezeską „Fundacji dla Nauki”, współtworzy zespół Transatlantic Future Leaders Forum, a do tego pisze doktorat z zakresu nauk politycznych. W swoim wystąpieniu kładła nacisk przede wszystkim na wdzięczność, którą czuje wobec Programu Stypendiów Pomostowych i tego, że umożliwił jej podążanie za marzeniami. Na koniec zachęcała wszystkich obecnych stypendystów i stypendystki, do zawierzenia swoim umiejętnościom i walki z kompleksami.
Całość wydarzenia uświetnił występ muzyczny Małgorzaty Bardak (stypendystka pomostowa z 2021 roku, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypce) oraz Macieja Ochwata (absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeon), którzy pięknie rozpoczęli oraz zakończyli oficjalną część Inauguracji.
Program Stypendiów Pomostowych jest jednym z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Dotychczas, w ramach programu, przyznano blisko 28 000 różnego rodzaju stypendiów, w tym prawie 19 tysięcy na pierwszy rok studiów.
Celem Programu Stypendiów Pomostowych jest ułatwienie uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miejscowości, pochodzącej z rodzin o niskich dochodach, podjęcia nauki na wyższej uczelni poprzez stworzenie możliwości do uzyskania stypendium na pierwszy rok studiów oraz wsparcie najlepszych stypendystów w kolejnych latach edukacji akademickiej.
Autorem i Partnerem Strategicznym Programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Partnerami Programu są: Fundacja Inter Cars, Fundacja Rodzinna Klemm oraz koalicja lokalnych organizacji pozarządowych. Na realizację dwudziestu dwóch edycji programu Partnerzy przeznaczyli prawie 149 milionów zł.
Realizatorem Programu Stypendiów Pomostowych jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.
Program realizowany jest przy współpracy Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Fundacji Dobra Sieć oraz Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.
Patronat medialny nad programem sprawują: Rzeczpospolita, Forum Akademickie, Perspektywy oraz portal DlaStudenta.
Rzeczpospolita jest patronem medialnym wydarzenia