Grupa Żabka jako odpowiedzialna organizacja chce być częścią lokalnych społeczności – uczestniczyć w ważnych dla nich inicjatywach, wspierać wartości sąsiedzkie i wpływać na poprawę jakości życia mieszkańców.
Program grantowy dla franczyzobiorców
– Żabka jest blisko i jest naturalnym miejscem, gdzie spotykają się ludzie, dlatego aktywnie wspieramy inicjatywy mające na celu integrację lokalnych społeczności. Służy temu m.in. nasz program grantowy „Dobre życie” dla franczyzobiorców, którzy mają pomysły na lokalne aktywności prospołeczne. Cieszymy się, że dzięki naszej pomocy mogą łatwiej wdrażać je w życie – podkreśla Katarzyna Przewęzikowska, menedżerka ds. relacji zewnętrznych i CSR w Grupie Żabka.
Projekt „Dobre życie” został uruchomiony w 2024 roku przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP. O wsparcie finansowe mogą ubiegać się franczyzobiorcy sklepów Żabka, którzy mają oryginalny pomysł na poprawę jakości życia w swoim najbliższym otoczeniu, a swój projekt chcą zrealizować wspólnie z lokalnymi instytucjami, NGO-sami czy placówkami edukacyjnymi. W tegorocznej edycji wyróżnionych zostało siedem projektów, m.in. gra miejska, warsztaty malarstwa abstrakcyjnego, zajęcia z jogi na plaży czy międzypokoleniowe warsztaty teatralne.
„Dobry staż” na dobry start
Od ponad ośmiu lat firma, wspólnie z Fundacją Samodzielni Robinsonowie, realizuje program „Dobry staż w Żabce”, który wspiera młodzież z pieczy społecznej, zagrożoną wykluczeniem zawodowym. Uczestnicząc w programie, młodzi ludzie odbywają płatne staże w sklepach Żabka, organizowane wspólnie z prowadzącymi je franczyzobiorcami. W ten sposób zyskują szansę na zdobycie wiedzy i doświadczenia, które ułatwiają im start w życiu zawodowym. Od początku trwania programu zrealizowano już ponad 24 000 godzin stażowych, a w tym roku odbyło się 90 staży.
Wspieranie talentów
Organizacja prowadzi także program stypendialny „Żabka z pasją”, skierowany do dzieci pracowników, współpracowników i franczyzobiorców firmy. Mogą się do niego zgłosić uczniowie szkół podstawowych, techników i liceów, którzy wyróżniają się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi, zdolnościami sportowymi, niecodziennym zmysłem artystycznym lub wysoką wrażliwością ekologiczną. Laureaci programu otrzymują roczne wsparcie finansowe w wysokości 10 000 zł na rozwój swoich zainteresowań i pasji. W trakcie 13 lat trwania programu firma nagrodziła już ponad 250 młodych ludzi, wśród których są sportowcy, m.in. członkowie kadry narodowej w różnych dyscyplinach czy finaliści programu typu „talent show”.
Sportowy Team Żabki
Realizacja Strategii CSR zakłada także wspieranie i promowanie przez Grupę Żabka aktywnego trybu życia wśród pracowników i współpracowników w ramach programu wellbeingowego „Dobry ruch”. Firma chętnie wspiera finansowo i produktowo inicjatywy sportowe, a także daje możliwość reprezentowania Sportowego Teamu Żabki podczas imprez biegowych, kolarskich, siatkarskich czy piłkarskich. Każdego roku organizacja angażuje się średnio w dziesięć dużych wydarzeń sportowych, a ponad 350 jej pracowników bierze udział w różnego rodzaju zawodach.
Wolontariat pracowniczy podstawą działań na rzecz społeczności lokalnych
Grupa Żabka współpracuje na zasadzie partnerstwa z „trzecim sektorem”, a doskonałym narzędziem do wsparcia działań różnych fundacji, stowarzyszeń oraz inicjatyw charytatywnych jest program wolontariatu pracowniczego. Jako odpowiedzialna organizacja nie tylko zachęca pracowników do niesienia pomocy, ale przede wszystkim daje im do tego przestrzeń. Każdy pracownik może w miesiącu przeznaczyć do ośmiu godzin pracy na wolontariat. Organizacja oferuje zarówno wolontariat kompetencyjny, w ramach którego eksperci firmy mogą dzielić się swoją wiedzą z innymi, jak i kilkanaście zespołowych akcji wolontariackich w roku. Żabka proponuje różnorodne działania, np. udział w akcji „Wspólnie POZmieniajmy” czy „Paczka z uśmiechem”, prace remontowe w świetlicach terapeutycznych czy sadzenie lasów. Pracownicy często też sami inicjują działania społeczne, np. podczas ostatniej powodzi zaproponowali organizację zbiórki żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla poszkodowanych. Uczestnictwo w wolontariacie nie tylko integruje pracowników, ale także wpływa pozytywnie na ich samoocenę, wykształca nowe umiejętności, rozwija empatię, wrażliwość i kreatywne myślenie.
Grupa Żabka stawia także na wymianę doświadczeń w obszarze zaangażowania społecznego, będąc partnerem Poznańskiej Akademii Wolontariatu Pracowniczego oraz Klubu Biznes Społecznie.
Materiał Partnera