Pomysł na zakończenie wojny o sądy: nowa KRS i dobrowolna weryfikacja sędziów

Nowa KRS i dobrowolna weryfikacja sędziów to pierwszy krok do osiągnięcia kompromisu w wyniszczającym sporze.

Publikacja: 17.12.2019 18:08

Pomysł na zakończenie wojny o sądy: nowa KRS i dobrowolna weryfikacja sędziów

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Prezes jednego z największych sądów rejonowych w Polsce, powołany na urząd przez Zbigniewa Ziobrę, opracował koncepcję rozwiązań kompromisowych. Pozwolą one zażegnać konflikt o sądy, a jednocześnie pozostać w zgodzie z konstytucją, prawem europejskim i obowiązkiem poszanowania niezależności władzy sądowniczej. „Rzeczpospolita" publikuje koncepcję.

Doktor nauk prawnych Krzysztof Kurosz, prezes SR dla Łodzi-Śródmieścia, proponuje, by połączyć zmiany w modelu powoływania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa z dobrowolną weryfikacją sędziów. Wyboru sędziów członków Rady mieliby dokonywać sami sędziowie, a nie politycy. Tak zresztą było przed 2018 r. Nowością miałoby być zwiększenie aktywności sędziów sądów rejonowych w pracach KRS. Ci przed 2018 r. praktycznie nie byli dopuszczani do jej gremium. Do rozważenia pozostaje, od której kadencji KRS rozpocząć ewentualną zmianę.

Zdaniem sędziego zmiany w KRS są potrzebne. W przeciwnym razie będziemy skazani na niekończącą się serię krytycznych wyroków TSUE i reakcji na nie.

– Jest to miękki mechanizm, służący zerwaniu wszelkich pozorów zależności od jakiejkolwiek władzy przy powołaniach – twierdzi Kurosz.

Kolejna propozycja to dobrowolna weryfikacja sędziów przez nową KRS. Mogliby ją przejść wszyscy, a nie tylko wybrani ostatnio. Każda z osób powołanych kiedykolwiek na urząd sędziego w Sądzie Najwyższym, sądzie powszechnym lub sądzie administracyjnym miałaby prawo złożyć wniosek już do nowej KRS o ponowne rozpatrzenie zgłoszenia do pełnienia urzędu. Możliwość taką mieliby przez pół roku od powołania nowej Rady. Od decyzji Rady służyłoby odwołanie do pełnego składu Sądu Najwyższego. Jeśli sędziowie nie przeszliby ponownej weryfikacji, trafialiby w stan spoczynku (płatny w 100 proc.).

Nie naruszono by przy tym w żaden sposób prerogatyw prezydenta RP.

– Pomysł ten wymagałby jednak uzyskania szerokiego konsensusu – twierdzi sędzia.

Niepoddanie się weryfikacji przez sędziego nie miałoby wpływu na ważność i skuteczność wydanych już orzeczeń. Również w przyszłości byłyby one ważne.

Pytani przez „Rzeczpospolitą" prawnicy namawiają do kompromisu, a przynajmniej do podjęcia próby wypracowania go. Sędzia Antoni Górski, były przewodniczący Rady, uważa, że jeśli tylko będzie zgoda co do zmian, technicznie uda się je przeprowadzić. O konieczności zmian parytetów w KRS przekonany jest również Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Czytaj także:

Apel "Rzeczpospolitej" w sprawie kryzysu w sądownictwie

Nowa KRS i dobrowolna weryfikacja sędziów

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Administracja rządowa
Prezydent podpisał budżet, część zapisów skierował do TK
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego