Możliwa zmiana kandydatur do Trybunału Konstytucyjnego: Cichoń za Piotrowicza

Sędzią TK mógłby zostać były senator, adwokat Zbigniew Cichoń, a nie były poseł Stanisław Piotrowicz. Obóz władzy rozważa taką roszadę.

Aktualizacja: 13.11.2019 12:00 Publikacja: 12.11.2019 17:43

Możliwa zmiana kandydatur do Trybunału Konstytucyjnego: Cichoń za Piotrowicza

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Okazuje się, że podział miejsc w Trybunale Konstytucyjnym po odchodzących na początku przyszłego roku sędziach Stanisławie Rymarze, Piotrze Tulei i Marku Zubiku nie jest przesądzony.

Klub PiS jeszcze w zeszłym tygodniu zgłosił na ich miejsce kandydatury Elżbiety Chojny-Duch, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza. Kandydatki są doktorami habilitowanymi nauk prawnych. Elżbieta Chojna-Duch kilkakrotnie była członkiem kierownictwa resortu finansów, Krystyna Pawłowicz zaś dwie ostatnie kadencje zasiadała w Sejmie. Stanisław Piotrowicz to były prokurator, w ostatnich latach senator i poseł.

Termin na zgłoszenie tych kandydatur zbiegł się ze zmianą kadencji Sejmu, co wywołało dodatkowe komplikacje, np. takie, że pod kandydaturami byli podpisani posłowie minionej kadencji, którzy nie zyskali reelekcji, a to obecny Sejm będzie dokonywał wyboru. Aby przeciąć spekulacje, w zeszłym tygodniu szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka oświadczył, że procedurę zgłaszania kandydatur trzeba będzie powtórzyć. Dodał zagadkowo, że kandydatury „mogą się powtórzyć, ale nie muszą".

Czytaj także:

Piotrowicz, Pawłowicz i Chojna-Duch kandydatami PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Tomasz Pietryga: Niewybuch w TK

Teraz zagadka zdaje się wyjaśniać: w PiS rozważana jest rezygnacja z kandydatury Piotrowicza, dla którego obciążeniem ma być jego przeszłość w PRL. Pozycja pozostałych kandydatek jest niezachwiana. Kto na miejsce Piotrowicza? Według naszych źródeł poparcie z kręgów Pałacu Prezydenckiego płynie w stronę 66-letniego Zbigniewa Cichonia, adwokata i senatora dwóch poprzednich kadencji (w obecnej nie kandydował). Pisała o tym także niedawno Wirtualna Polska.

Co na to sam zainteresowany?

– Gdyby padła taka propozycja, nie mówiłbym „nie". Biorąc pod uwagę moje doświadczenie, taka służba publiczna w Trybunale to byłby zaszczyt – powiedział mec. Cichoń „Rzeczpospolitej". Spekulacji komentować nie chciał.

Źródło „Rzeczpospolitej" podaje, że we wtorek o możliwej zmianie kandydatur do TK mieli rozmawiać prezydent Duda i prezes PiS Kaczyński. Formalnie bowiem to klub parlamentarny może wnosić do Sejmu kandydatury sędziów Trybunału.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku