TK: sędzia powołany przez prezydenta nie podlega weryfikacji

Rozpoznawanie wniosków o wyłączenie z rozpraw cywilnych sędziów powołanych na wniosek obecnej Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Aktualizacja: 02.06.2020 17:15 Publikacja: 02.06.2020 12:07

Julia Przyłębska

Julia Przyłębska

Foto: materiały prasowe TK

dgk

Wyrok jest odpowiedzią na pytanie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące wniosków o wyłączanie z rozpraw cywilnych sędziów, którzy zostali powołani na podstawie rekomendacji tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Chodzi o art. 49 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, który nakazuje wyłączyć sędziego  na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie. SN zapytał, czy przepis może zastosować  sąd rozpoznający wniosek o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem SN wykorzystanie takiego instrumentu prowadzi nie tylko do zakwestionowania niezawisłości sędziego i niezależności sądu, ale także oznaczać może próbę ukształtowania rozwiązania prawnego, które służyłoby obejściu konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziego.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok