Sędzia Waldemar Żurek pozywa sędziego SN Aleksandra Stępkowskiego

Waldemar Żurek złożył w Sądzie Najwyższym pozew o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego SN wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Chodzi o sędziego Aleksandra Stępkowskiego.

Aktualizacja: 17.04.2020 16:59 Publikacja: 17.04.2020 15:15

Waldemar Żurek

Waldemar Żurek

Foto: Fotorzepa/ Rafał Guz

Konkretnie sedzia Żurek chce uznania, że pozwany nie pozostaje w stosunku służbowym (ani czynnym ani biernym) sędziego SN oraz przydzielenie jego sprawy i wyznaczenie składu orzekającego w IPiUS przez prezesa tejże Izby.

W uzasadnieniu pozwu sędzia Żurek pisze, że jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie. 27 sierpnia 2018 r decyzją prezes tamtejszego sądu został przeniesiony z II Wydziału cywilnego Odwoławczego do wydziału I tamtejszego sadu. Nie zgadzając się z wydaną decyzją powód odwołał się od niej do Krajowej Rady Sądownictwa. Wskazywał poważne uchybienia popełnione przez prezes. KRS jednak umorzyła postępowanie z odwołania sędziego. Sędzia nie złożył broni. Od tej decyzji Rady odwołał się do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Prezes tejże Izby przekazał jednak jego sprawę do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Czytaj też: Waldemar Żurek: sędzia ma obowiązek reagować na przepisy niezgodne z prawem

Niezależnie powód złożył wniosek o wyłączenie od orzekania w sprawie wszystkich wówczas orzekających w SN sędziów IKNiSP oraz Izby Dyscyplinarnej. Argumentował, że obie izby ze względu na swój ustrojowy kształt i wybór przez KRS powołaną w sposób niezgodny z konstytucją nie mogą bezstronnie i niezależnie orzec w sprawie jego odwołania. Pierwszy prezes SN przekazał wniosek o wyłączenie do rozpoznania Izbie Cywilnej SN. Termin posiedzenia w sprawie rozpoznania wniosku wyznaczono na 8 marca 2019 r. Tymczasem 20 lutego prezydent wręczył powołanie sędziemu Stępkowskiemu, tak więc ten ostatni w trakcie składania wniosku nie został nim objęty. Jednak jak twierdzi powód wszelkie zastrzeżenia dotyczące sędziów IKNiSP  dotyczą także sędziego Stępkowskiego.

Następnie 8 marca Izba ta właśnie (jednoosobowo – sędzia Stępkowski) wydała postanowienie o odrzuceniu odwołania. Tym samym, jak dowodzi Żurek, doszło do wydania postanowienia przed rozstrzygnięciem merytorycznym W IC wniosku o wyłączenie – gdzie znajdowały się akta sprawy. – Oznacza to, że doszło do sytuacji bezprecedensowej tj. do rozstrzygnięcia bez dysponowania aktami sprawy – pisze Żurek. W uzasadnieniu pozwu przypomina także historię list poparcia sędziów-członków KRS, uchwały trzech połączonych Izb SN w sprawie statusu ID itd.

Wnosząc o zabezpieczenie powództwa sędzia Żurek chce nakazania pozwanemu powstrzymania się od czynności związanych ze sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości oraz jakichkolwiek innych związanych ze statusem sędziego SN oraz w przypadku niepodporządkowania się przez sędziego Stępkowskiego uznania podjętych przez niego czynności za bezskuteczne.

Podatki
Darowizna przelana na konto wierzyciela obdarowanego jest zwolniona z podatku
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konsumenci
Sprawy frankowiczów w sądach przyspieszą. Znamy projekt ustawy frankowej
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Komisja ds. wyborów kopertowych niekonstytucyjna. Kontrowersyjna decyzja TK
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Prawo na świecie
Czy Donald Trump jako prezydent może się sam ułaskawić, czy też musi odbyć karę?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni