Jak informuje Onet, prezydent Francji, Kanclerz Niemiec i premier Polski zaapelowali w dokumencie do władz Gruzji o szybkie rozpatrzenie wszystkich skarg i doniesień o nieprawidłowościach związanych z wyborami „w możliwie przejrzysty sposób”. „Tylko powrót Gruzji na drogę europejskich wartości zapewni jej wsparcie innych krajów w procesie akcesji do UE” — podkreślili.
Wzywamy do nawiązania otwartego dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w celu realizacji tego celu
Donald Tusk, Olaf Scholz i Emmanuel Macron
Dodali, że „szczególnie niepokojące są doniesienia o licznych nieprawidłowościach i przypadkach zastraszania wyborców, które negatywnie wpłynęły na zaufanie społeczeństwa do procesu wyborczego”.
Warszawa, Paryż i Berlin wzywają do dialogu z opozycją w Gruzji
W oświadczeniu wspomniano także, że Warszawa, Paryż i Berlin popierają demokratyczne i europejskie aspiracje narodu gruzińskiego. „Prawo do uczestnictwa w pokojowych zgromadzeniach oraz wolność wypowiedzi są podstawowymi prawami przysługującymi demokratycznym społeczeństwom, w związku z czym muszą być chronione i przestrzegane. Wzywamy do nawiązania otwartego dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w celu realizacji tego celu” — napisali politycy.
Czytaj więcej
Rządząca Gruzją partia Gruzińskie Marzenie według oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych w Gruzji zdobyła bezwzględną większość w parlamencie, ale wyniki te kwestionuje proeuropejska opozycja, w tym prezydent kraju, Salome Zourabiszwili. Jednak premier Gruzji, Irakli Kobachidze, w rozmowie z BBC odrzuca te oskarżenia.