Aktualizacja: 16.01.2016 12:06 Publikacja: 16.01.2016 01:00
2 zdjęcia
ZobaczJarosław Kaczyński
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Trzeba też postawić drugie pytanie: Czy politycy PiS działają bez wsparcia prawników konstytucjonalistów, czy jednak mają odpowiednie zaplecze eksperckie?
Wobec sporu środowisko prawnicze prezentuje jednolite stanowisko przeciwko działaniom PiS. Czy jest więc uprawniona karkołomna hipoteza, że strategię dla polityków PiS opracowali prawnicy konstytucjonaliści? Tak, gdy przyjmiemy założenie, że strategia ta świadomie uwzględnia problematykę, od kiedy w związku z wyrokiem TK przepis jest niekonstytucyjny. Jest to paradoksalnie ważniejsze dla sporu niż sam wyrok TK. Na przykład w sprawie wyboru pięciu sędziów przez PO–PSL skutek „ex nunc" wyroku byłby dla polityków PiS zwycięstwem. Wskazywaliby, że zaprzysiężenie czterech sędziów wybranych przez PiS miało miejsce przed wyrokiem TK z 3 grudnia 2015 r. (K 34/15).
Może i PKW nie do końca spełnia swe ustawowe zadania, ale za to należy docenić wkład jej przewodniczącego w rozwój prawa w zakresie podejmowania decyzji przez organy kolegialne. Bo po co się ograniczać do wydania jednego stanowiska, z którego i tak ktoś będzie niezadowolony? Jak będzie ich kilka, każdy wybierze to, które mu pasuje.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Jeśli chcemy niezależnej prokuratury, to nie możemy się jednocześnie domagać ręcznego sterowania nią, nawet w słusznej sprawie. Zwłaszcza że każda władza inaczej ową słuszność definiuje.
Minister Adam Bodnar się miota. Przedstawił dwa projekty, w tym jeden zakładający przywrócenie praworządności dopiero w 2030 r. Kolejne 5 lat oswajania bezprawia to kapitulacja ministra sprawiedliwości - pisze prof. Michał Romanowski, adwokat wielu sędziów nękanych dyscyplinarkami przez ostatnie osiem lat.
Autor projektu, sam przecież będący sędzią, przywodzi na myśl niesławnego Efialtesa – Greka, który pomógł Persom pokonać jego rodaków broniących się w wąwozie Termopile. I wcale nie chodzi o to, by gloryfikować „neosędziów” lub demonizować tych, którzy chcą zmian.
Wchodzimy w kolejną fazę sporu o praworządność. Początek prezydenckiej kampanii wyborczej nie wróży najlepiej, bo zamiast merytorycznej debaty nad wypracowanymi propozycjami, raczej możemy się spodziewać politycznej młócki i festiwalu demagogii.
Premier, ministrowie, marszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie koalicji rządzącej, prezes Rządowego Centrum Legislacji, a także niektórzy prokuratorzy i sędziowie jako zorganizowana grupa przestępcza popełniają zamach stanu - wynika z zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jakie prezes TK Bogdan Święczkowski wysłał do zastępcy Prokuratora Generalnego.
Komisja ds. Pegasusa to nieuprawnione zgromadzenie posłów. Moje stawiennictwo na jej posiedzeniu stanowiłoby oczywiste złamanie prawa – mówi „Rz” Bogdan Święczkowski, prezes TK. I przypomina Donaldowi Tuskowi, że uporczywe niepublikowanie wyroków Trybunału stanowi delikt konstytucyjny oraz może wypełniać znamiona czynu zabronionego.
Bogdan Święczkowski, prezes TK jest kolejnym świadkiem wezwanym przez komisję ds. Pegasusa, który nie stawił się na wezwanie.
Członkowie Komisji Weneckiej opowiedzieli się przeciwko wyrzuceniu ze służby sędziowskiej wszystkich sędziów TK powołanych po 2018 roku.
Utworzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie było merytorycznie uzasadnione. Po co więc w Sądzie Najwyższym powstała struktura niebędąca sądem ze względu na wadliwą obsadę?
Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów. Liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada.
Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy ograniczenie kręgu beneficjentów świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego jest zgodne z ustawą zasadniczą.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski wezwał w poniedziałek premiera Donalda Tuska do publikacji 22 wyroków TK z 2024 r. Napisał też do marszałka Sejmu Szymona Hołowni - oczekuje od niego działań zmierzających do obsadzenia wakatów w TK.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas