Instytut Wymiaru Sprawiedliwości sprawdził, jakimi prawami rządzą się rynki usług prawnych poza granicami Polski i jak inni uregulowali zasady funkcjonowania profesjonalnych pełnomocników. W tym celu prześwietlono ustawodawstwa: Niemiec, Francji, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Wnioski? Reguły reklamy zawodów prawniczych w Polsce są najbardziej restrykcyjne z przeanalizowanych krajów. W tym zakresie wyprzedzamy nawet Niemcy.
Czytaj także: Nowy trend – usługi prawne coraz tańsze
Przykładowo: adwokaci w żadnym z wymienionych wyżej krajów nie mają zakazu zatrudnienia. A podział na adwokatów i radców prawnych przy tych samych uprawnieniach, jakie posiadają, wydaje się sztuczny – zaznaczyli badacze.
Porada tylko fachowa
To oczywiście niejedyne z przedstawionych konkluzji. Autorzy analizy przyjrzeli się również temu, jak inne ustawodawstwa podchodzą do świadczenia pomocy prawnej. A w tym zakresie Polska istotnie odbiega od swoich zachodnich sąsiadów.
– Reguły świadczenia pomocy prawnej w Niemczech są o wiele bardziej restrykcyjne niż w Polsce. W Polsce każdy może świadczyć? pozasądowe usługi prawne (doradztwo, opinie, przygotowanie pism i umów), w Niemczech co do zasady wymaga to tytułu zawodowego adwokata, co oznacza, że reguły dostępu do zawodu mają większą? doniosłość?społeczną i ekonomiczną niż w Polsce – podkreśliła Aleksandra Lisicka, która zbadała niemiecki rynek.