Aktualizacja: 22.08.2020 14:43 Publikacja: 21.08.2020 00:01
Czy mniejszość seksualna nie przeciera większości drogi do życia bez zobowiązań, do egoistycznych zachowań? Na zdjęciu warszawski protest środowisk LGBT, niedziela 16 sierpnia
Foto: AP/Associated Press/East News
Między środowiskami LGBT a obecnym rządem rozgorzała gorąca wojna, która staje się jednak wojną z katolickimi wyobrażeniami i symbolami. Od dwóch tygodni w debacie publicznej analizowane są bezpośrednie przejawy, metody, jakie każda ze stron stosuje. Teraz pora na zmierzenie się z celami.
Niektórzy komentatorzy próbują to opisywać jako kolejne zjawisko ze sfery czystej polityki. Wręcz efekt intryg. Andrzej Stankiewicz wskazał w Onecie na Zbigniewa Ziobrę jako tego, który podpalił lont. Można było Michała Sz. (lub Margot Sz.) pozostawić pod policyjnym dozorem, a nie wymuszać na sądzie poprzez prokuraturę areszt. To ta ostatnia decyzja sprowokowała zamieszki.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy nie tylko o tym, jak Donald Trump zmieni Europę, lecz także, jakie konsekwencje dla naszego kontynentu przyniesie, coraz bardziej widoczny, polityczny „zwrot w prawo”. Kontekst dla naszej rozmowy będą stanowiły teksty z najnowszego numeru „Plusa Minusa”.
Japoński reżyser Takeshi Kitano obala samurajski mit, ale czyni to bez polotu i finezji.
W „Szabli” Serbowie rozliczają się ze swoją przeszłością. Wracamy do marca 2003 r., kiedy to został zastrzelony premier Zoran Dindić, a za jego zabójstwem stali ludzie służb.
Trzeci z kolei omnibus z twórczością Arkadija i Borysa Strugackich – „Miasto skazane” – grupuje ich powieści wydane, gdy powiewy pieriestrojki poluzowały gorsety cenzorskie.
„Sniper Elite: Resistance” to doskonała okazja, by nauczyć się skradać.
Niemcy przedłużają tymczasowe kontrole na graniach z państwami UE, w tym z Polską, o sześć miesięcy - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
W sprawie toczącej się w Hajnówce sąd nad aktywistami powinien być zamieniony w sąd nad prokuratorami. Bo to oni kompromitują państwo.
Niesienie pomocy osobie w niebezpieczeństwie nie może być uznane za karalne ułatwienie jej pobytu w danym miejscu.
Kampanią przed wyborami prezydenckimi 2025 rządzi temat imigrantów. Każdy z kandydatów chce użyć magicznych słów „migrant”, „obcokrajowiec”, „przestępca”. W końcu się zleją w jedno. Tylko kto na tym skorzysta?
Razi nas „sowiecka mentalność”, boimy się wzrostu przestępczości, ale doceniamy ich pracę i nadal chcemy pomagać – pogłębia się dysonans relacji polsko-ukraińskich. To wniosek z najnowszych badań Uniwersytetu Warszawskiego.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
Eksperci IMGW w swoim raporcie podsumowującym rok 2024 podkreślają, że zapisał się on w historii jako najcieplejszy w Polsce od początku pomiarów. Przedstawiają też dane dotyczące polskich biegunów ciepła i zimna.
- Warszawa jest bezpieczna, ale chcemy przeciwdziałać zagrożeniom i dlatego chcemy wysłać sygnał: zero tolerancji - mówił na konferencji prasowej prezydent Warszawy, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas