Piotr Zaremba

Piotr Zaremba

Historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny, stały autor magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”, gdzie co tydzień pisze o polityce i kulturze. Polską politykę opisuje od 1991 r. Pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Nowym Państwie”, „Newsweeku”. Od października 2010 r. jest publicystą „Rzeczpospolitej”. Autor wielu książek, w tym wielotomowej historii USA i słynnego wywiadu rzeki z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi „O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich” (wspólnie z Michałem Karnowskim). A także autor słuchowisk radiowych i przedstawienia teatru telewizji „Praski Reytan”.

Teatr, który stał się fenomenem

Panopticum to fenomen. Nie propaguje żadnej ideologii, z nikim nie walczy, opowiada ciekawe historie, lubi groteskę, ale i piękne teksty poetyckie o miłości. Jest „dobrym miejscem”.

Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele

Rozpoczęte właśnie polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej nakłada się na kampanię przed wyborami prezydenckimi. Czy deklaracje Donalda Tuska w sprawach imigracji, kosztów polityki energetycznej czy Zielonego Ładu to zapowiedź rzeczywistej zmiany kursu, czy tylko wyborcze sztuczki?

Piotr Zaremba: Smutny rok w polityce

Owszem, PiS sam ukręcił na siebie bat, ułatwiając władzy walkę z opozycją. Problem w tym, że obecna koalicja rządząca tego bata nadużywa.

Życie aktora polega głównie na szukaniu pracy

Kaja: Nie lubię teatru, który stawia tezę, zwłaszcza ideologiczno- -światopoglądowo-polityczną. Konrad: Kiedyś aktor bywał nośnikiem jakiejś idei społecznej. Stąd upodobanie części kolegów starszego pokolenia do politycznych deklaracji ex cathedra. Nie widzę się w takiej roli. Rozmowa z Konradem Żygadłą, aktorem Teatru Ochoty, i z Kają Kozłowską-Żygadło, aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

„Pułapka na myszy”: Mieszczańska stateczność podszyta obsesją

W „Pułapce na myszy” Agathy Christie aktorzy Ateneum pokazują, że umieją grać na różnych instrumentach równocześnie. Czy to jeden z najlepszych spektakli roku? Niewykluczone.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Czterodniowy tydzień pracy? To byłoby uderzenie w rozwój Polski

Im więcej byłoby w rządzie PSL, tym więcej byłoby klimatu współpracy. Miałem poczucie, że w MON powinien być ktoś, kto umie współpracować z różnymi ośrodkami władzy, także z prezydentem - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister Obrony Narodowej i prezes PSL.

Klon ponad podziałami

Oczywista wydaje się konkluzja, że marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni zajrzał w oczy głęboki kryzys. Trudno wróżyć, jak będzie wyglądać dalej jego polityczna kariera, ale zegar zaczął tykać.

Prezydent potrzebny od zaraz

Kaczyński dysponował niewielkim polem manewru. Koncept z kandydatem spoza partyjnej polityki, ryzykowny i niepewny w skutkach, nasuwał się sam.

„Ojciec”: Sztuka karmiona okrucieństwem

„Ojciec” Agaty Dudy-Gracz to przypowieść o artyście zafiksowanym na swoim dziele. Co jeszcze jest gotów zrobić dla sztuki oprócz zdeptania własnej rodziny?

Sikorski czy Trzaskowski? Kto kandydatem PiS? Ustawka Tuska i kapelusz Kaczyńskiego

Można kpić z wewnątrzpartyjnej rywalizacji o prezydencką nominację Rafała Trzaskowskiego z Radosławem Sikorskim, na dodatek ustawionej z góry przez Donalda Tuska. Ale to i tak wygląda lepiej niż zagubienie w PiS, gdzie Jarosław Kaczyński losuje z kapelusza kolejnych kandydatów na kandydata.