Piotr Zaremba

Piotr Zaremba

Historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny, stały autor magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”, gdzie co tydzień pisze o polityce i kulturze. Polską politykę opisuje od 1991 r. Pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, „Życiu”, „Nowym Państwie”, „Newsweeku”. Od października 2010 r. jest publicystą „Rzeczpospolitej”. Autor wielu książek, w tym wielotomowej historii USA i słynnego wywiadu rzeki z Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi „O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich” (wspólnie z Michałem Karnowskim). A także autor słuchowisk radiowych i przedstawienia teatru telewizji „Praski Reytan”.

Piotr Zaremba: Polskie kłopoty z Donaldem Trumpem

Po amerykańskich wyborach liderzy PO połykają własne języki, a PiS – jak wstawał z kolan, tak teraz klęka.

Marcin Napiórkowski: Chcę Polski, która uczy się na błędach

Polska to przypadek osoby pogrążonej w hipochondrii, która pewnego dnia odkryła, że naprawdę ma raka. Wychodzi z tego, ale jak tu żyć dalej, gdy wszędzie się widzi objawy choroby? W XIX i XX wieku Polacy przeżywali taki zbiorowy nowotwór, tracili kilka razy i na różne sposoby niepodległość. My, mając poczucie zagrożeń, nie możemy pozwolić, aby one nas zatruły - mówi Marcin Napiórkowski, szef Muzeum Historii Polski.

Piotr Zaremba: Jacek Bromski dzieli Polskę. Tylko po co?

Reżyser podejrzewany przez lata o flirt z konserwatystami kończy jako rzecznik luźnego podejścia do spoistości naszej narodowej wspólnoty.

To nie Donald Tusk i Jarosław Kaczyński są pierwszymi polskimi władcami partii

Leszek Miller stworzył z luźnego bloku jedną partię, rządzoną twardą ręką, scentralizowaną. Trzymał wszystkich krótko i osłabiał konkurentów. To on był pierwszym konsekwentnym konstruktorem partii wodzowskiej.

Piotr Zaremba: Wielki partyjny weekend

Po kongresie PiS i konwencji PO nie wiemy, czy partia Kaczyńskiego przemyśli w końcu błędy z czasów, gdy rządziła, ani czy ekipa Tuska sformułuje wreszcie listę ważnych społecznych celów swojego rządu. Wiemy za to, co obie strony uczynią tematem kampanii prezydenckiej – będą nim imigranci.

Czy generał Kukuła zapowiada wojskowych w polityce? Czekamy na polskiego Petra Pavla

Słynne słowa generała Wiesława Kukuły mogą być zapowiedzią nowej roli korpusu oficerskiego w polskim państwie. W polityce i mediach moda na wojskowych już się szerzy.

„Rodzina w sieci, czyli polowanie na followersów”: Kiedy rodzice zmieniają się w influencerów

Założenie jest proste, ale tylko na początku mocno komediowe. Pewna warszawska rodzina decyduje się wziąć udział w rywalizacji. Ma zdobyć 50 tys. followersów w internecie. Nagrodą ma być luksusowy apartament.

To Donald Tusk i Adam Bodnar są autorami zjednoczenia PiS i Suwerennej Polski

Karol Nawrocki najbardziej prawdopodobnym kandydatem na prezydenta. Przyłączenie Suwerennej Polski prawie przesądzone. Ale szans na reformę partii niewiele, gdy Prawo i Sprawiedliwość staje się oblężoną twierdzą.

Piotr Zaremba: Kultura w kraju zimnej wojny domowej

Czy cięcie równo z trawą wszystkich głów, które nie są do końca „nasze”, to żelazna zasada resortu kultury? I kto ją wymyślił?

Mięśniacy, cheerleaderki i wszyscy pozostali. Recenzja „Heathers” w Teatrze Syrena

Skąd to uporczywe powracanie Amerykanów do tematu szkoły średniej w popkulturze? Czy szkoły rzeczywiście są dla nich źródłem szczególnie traumatycznych doświadczeń?