Węgiel przez wiele dekad był podstawą dobrobytu w Polsce. Od lat 70. ubiegłego wieku zapewniał dzięki wówczas nowoczesnym elektrowniom i sieciom jakość życia Polek i Polaków: światło, ciepło, transport publiczny i rozwój przemysłu. Jednak w 2018 r. trzeba sobie jasno powiedzieć: era węgla i innych paliw kopalnych na świecie się kończy. Nie tylko z powodu zmian klimatycznych: powodzi, huraganów i fal upałów związanych ze zmianami klimatu. Także dlatego, że mamy alternatywę: oszczędne, efektywne i z miesiąca na miesiąc taniejące technologie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Tak, możemy odchodzić od węgla, likwidować smog, a jednocześnie tworzyć setki tysięcy miejsc pracy w całym kraju w sektorze efektywności energetycznej i energetyki odnawialnej.
Power to the People – moc w rękach ludzi
Na świecie zaczęła się era obywatelskiej, inteligentnej, efektywnej i odnawialnej energii: wiatru, słońca, wody, biomasy i geotermii. Z tej listy różnych źródeł każdy kraj, region, miasto, obywatel i obywatelka może ułożyć sobie własny, odpowiedni do lokalnych warunków i potrzeb tzw. miks energetyczny.
Zanim jednak osiągniemy w 2050 r. wyznaczony przez UE cel 100 proc. odnawialnej energii w Polsce, kluczowe jest efektywne wykorzystywanie energii. Prof. Jan Popczyk, były prezes Polskich Sieci Energetycznych, wyliczył, że wymiana wszystkich 240 mln źródeł światła w Polsce na LED-owe da w sumie 15 terawatogodzin oszczędności. To 10 proc. mniejsze zużycie energii elektrycznej i 10 mld zł rocznych oszczędności oraz ograniczenie emisji CO2 o 12 mln t.
Zaoszczędzone pieniądze można inwestować w rozwiązania obniżające rachunki za energię oraz ograniczające zanieczyszczenia powietrza. Powstanie takiego miejskiego funduszu odnawialnego obniżającego koszty energii zainicjowaliśmy w Słupsku. Każde miasto w Polsce może to zrobić. Inne obszary energooszczędności w Polsce to m.in.: budownictwo, elektromobilność, przemysł i rolnictwo.
Niestety, do dziś rząd nie przedstawił analizy potencjału podnoszenia efektywności energetycznej w Polsce, choć, jak wskazuje raport firmy Rockwool „Szóste paliwo": „Gdyby remontowane budynki były modernizowane zgodnie z dzisiejszymi standardami efektywności energetycznej, w całej Europie można by każdego roku zredukować łącznie zużycie energii o ponad 20 proc., a także ograniczyć emisję CO2 o 460 mln ton oraz zaoszczędzić 270 mld euro". Należy tu dodać: w Polsce dodatkowo znacząco ograniczylibyśmy smog z palenia węgla, szczególnie zimą.