W tekście dla „Rzeczpospolitej” z marca 2024 roku zapowiadałem nadchodzącą korektę Europejskiego Zielonego Ładu, która mogła być okazją do rozwoju sojuszu atomowo-odnawialnego między Polską a Francją. Ta zmiana staje się faktem. „Rzeczpospolita” informuje o współpracy Polski i Francji na rzecz ustalenia korytarzy cenowych polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Chodzi o ustalenie widełek cenowych systemu EU ETS po to, aby nagłe wahania nie destabilizowały pracy sektora energetycznego stawiającego dziś przede wszystkim na twarde bezpieczeństwo dostaw. To nauczka z kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosjan.
Wiatr historii zmienia kierunek
Jednak zmiana kierunku wiatru historii jest odczuwalna w całej polityce europejskiej i ma przełożenie na konkrety w Polsce. Nawet Niemcy, znane z dogmatycznego podejścia do polityki energetyczno-klimatycznej, usuwają z negocjacji koalicji CDU-SPD zapis o szybszym odejściu od węgla w 2030 zamiast 2038 r., znany z polityki ustępującej ekipy.
Czytaj więcej
Donald Trump ogłosił 2 kwietnia wprowadzenie ceł wzajemnych, określanych też mianem odwetowych, n...
Komisja Europejska już otwarcie mówi, że bezpieczeństwo energetyczne wymaga współpracy duetu atomowo-odnawialnego. Polska i Francja rozmawiają o budowie elektrowni jądrowej w drugiej lokalizacji, którą może być Konin lub Bełchatów., które już oficjalnie stały się preferowane w deklaracjach Warszawy.