Nauczyciel uczestniczący w wycieczce otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w takiej samej wysokości, jak gdyby prowadził zajęcia w danym dniu na terenie szkoły. Takie wyjaśnienia znalazły się w odpowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej na pytania warszawskiego ratusza.
Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie za realizowanie wszystkich zajęć i czynności w 40-godzinnym czasie pracy. Brak jest zatem podstaw do dodatkowej zapłaty za realizację innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym wycieczek.
Jeśli nauczyciel wyjedzie na zieloną szkołę, nie może być jednak stratny. Ma prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które zostały mu przydzielone w arkuszu organizacyjnym szkoły. Brak możliwości przeprowadzenia takich lekcji ponad pensum wynika bowiem z przyczyn leżących po stronie szkoły.
Czytaj także: 118 tys. dla nauczycielki za wypadek podczas wycieczki szkolnej
Dyrektorowi może być jednak bardzo trudno zorganizować taką bezpłatną wycieczkę. Gdy wycieczka przekracza obowiązujący nauczyciela wymiar zajęć (pensum), opieka nad uczniami w trakcie wycieczki może być sprawowana w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów. Szczegóły powinny znaleźć się w statucie szkoły. Realizacja wycieczki szkolnej nie może zająć jednak nauczycielowi więcej niż 40 godzin tygodniowo.