Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą o medycynie szkolnej

Jest szansa, że od roku szkolnego 2018/2019 pielęgniarki szkolne zarobią więcej i poprawią się ich warunki pracy. Resort zdrowia pracuje nad tzw. ustawą o medycynie szkolnej.

Aktualizacja: 01.03.2017 08:16 Publikacja: 01.03.2017 06:44

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą o medycynie szkolnej

Foto: 123RF

Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Zdrowia, w tym roku planowane jest zintensyfikowanie prac nad projektem założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (tzw. projekcie o medycynie szkolnej), tak by nowe rozwiązania mogły wejść w życie od roku szkolnego 2018/2019. Opiekę nad projektem objęła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, z wykształcenia pielęgniarka.

O poprawę warunków pracy od lat walczy Krajowe Stowarzyszenie Pielęgniarek Medycyny Szkolnej (KSPMS), które w lipcu ubiegłego roku w dokumencie „Strategia opieki nad uczniem w wieku szkolnym w środowisku nauczania i wychowania" przedstawiło resortowi zdrowia propozycje zmian. Pielęgniarki medycyny szkolnej oficjalnie zaliczają się do personelu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale zarabiają dużo mniej – niewiele ponad 4 zł brutto miesięcznie za każdego przypisanego sobie ucznia. Zazwyczaj mają pod opieką uczniów z kilku szkół, szczególnie na prowincji, co sprawia, że w ciągu dnia pracy muszą się przemieszczać między placówkami. Maksymalnie mogą mieć pod opieką 1100 uczniów, ale muszą zapłacić za utrzymanie praktyki, sprzęt medyczny, wyposażenie apteczki, a często też wynajęcie gabinetu.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku