— PPL zaangażują się kapitałowo w wysokości 9 mld zł, obejmując 49 proc. udziałów w spółce CPK-Lotnisko. Organizacja i zarządzanie nowym lotniskiem będzie więc całkowicie w polskich rękach — mówił na konferencji na Lotnisku Chopina Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. W poniedziałek podpisany został list intencyjny w tej sprawie.
CPK. Nowy projekt będzie koordynowała polska firma
— Dzisiaj zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa od początku funkcjonowania CPK. Polskie Porty Lotnicze stają się jej strategicznym partnerem. Będą w przyszłości zarządzały nowym centralnym lotniskiem. Chcemy, żeby największy projekt w Polsce koordynowała firma polska i żeby CPK był całkowicie polską inicjatywą — powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
Czytaj więcej
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
— Dzięki listowi intencyjnemu będziemy mogli koordynować współpracę i wzmocnić grupę kapitałową CPK. Dzisiaj wyjaśniła się przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego, przede wszystkim w sferze zarządzania — dodał minister. — Podpisanie listu intencyjnego z Polskimi Portami Lotniczymi oznacza dla nas, że wcześniej prowadzone rozmowy z inwestorem zagranicznym nie dojdą do skutku – ujawnił Filip Czernicki, prezes spółki CPK.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości planował wniesienie PPL w struktury CPK. Teraz to PPL będzie głównym rozgrywającym, inwestorem strategicznym i zarządzającym lotniskiem CPK w przyszłości.