Rok szkolny 2021 - co czeka uczniów i nauczycieli w związku z pandemią

Ani nauczycieli, ani uczniów nie obejmą obowiązkowe szczepienia. Nie będzie też masowych testów na Covid-19.

Aktualizacja: 11.08.2021 18:01 Publikacja: 11.08.2021 17:49

Rok szkolny 2021 - co czeka uczniów i nauczycieli w związku z pandemią

Foto: Adobe Stock

Ponad 70 proc. polskich nauczycieli jest zaszczepionych. Obowiązkowych zastrzyków dla tej grupy zawodowej jednak nie będzie. Tak samo dla uczniów. W szkołach nie będzie też masowego testowania na Covid-19, bez wzlędu na to, czy ktoś przyjął szczepionkę, czy nie.

– W pierwszej fazie choroby testy są nieskuteczne. Po co mamy testować, jeśli nie będziemy wiedzieć, czy ktoś jest chory. Temu służą chociażby termometry –wyjaśnił na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży wiceminister Dariusz Piontkowski, przedstawiając informację przygotowaniu szkół do organizacji nowego roku szkolnego 2021/2022.

Termometr i rękawiczki

Dlatego do szkół i przedszkoli trafi 100 tys. termometrów. Placówki dostaną też stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej. Wysłane zostaną rękawiczki, maseczki i płyn dezynfekujący. Dystrybucją materiałów zajmie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Czytaj też:

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

We wrześniu uczniowie wrócą do szkół. Ewentualne przejście na nauczanie zdalne zależeć będzie od rozwoju epidemii. Procedura zamykania placówek tak jak w zeszłym roku będzie w rękach sanepidu.

Nowy rok szkolny ma się zacząć od akcji promującej szczepienia. Na pierwszy tydzień września zaplanowano lekcje o zdrowiu i spotkania z rodzicami. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze z ich zgodą, tak by w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów. Obejmą dzieci od 12. roku życia.

Do szkół trafią pakiety edukacyjne: filmiki, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i sanepidem, konsultowane z Radą Medyczną.

– Do 18. urodzin o zaszczepieniu decyduje rodzic. Dlatego akcja informacyjna jest skierowana nie tylko do uczniów, ale też do rodziców – tłumaczył Dariusz Piontkowski.

– Swoją opinię o szczepieniu może wyrazić już szesnastolatek. Do 18. roku życia decyduje jednak za niego rodzic. Jeżeli nastolatek zechce przyjąć szczepienie, a rodzice są zagorzałymi antyszczepionkowcami, zgodę zastępczą może wydać sąd rodzinny. Podobnie jest, jeśli dziecko chce się poddać operacji, a rodzice odmawiają. Wówczas o zgodę występują lekarze – mówi Katarzyna Przyborowska, radca prawny.

I dodaje, że sądy rodzinne szybko reagują, kiedy chodzi o życie i zdrowie młodego pacjenta.

Już od czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia, ale wyszczepialność nie jest wysoka. Wynosi zaledwie 25 proc. Im młodsze nastolatki, tym mniej zaszczepionych. Uczniowie szczepieni są obecnie w punktach powszechnych.

Po zakończeniu wakacji ma być łatwiej – szczepienia będą mogły być prowadzone w trybie mobilnym w placówkach oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące punkty szczepień.

Dystans i psycholog

W początku sierpnia do szkół i przedszkoli przez System Informacji Oświatowej trafiły wytyczne przeciwepidemiczne. To przygotowany wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i sanepidem zbiór zaleceń uwzględniających sytuację epidemiologiczną. Wytyczne mają być wsparciem dla dyrektora w organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków nauki.

Zbiór rekomendacji zawiera najważniejsze zasady bezpieczeństwa, takie jak dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w razie podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związanej z przeciwdziałaniem Covid-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Rozliczą ich z tego kuratorzy oświaty.

Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie od nowego roku szkolnego mogą liczyć na lepszą pomoc psychologiczną, łagodzącą skutki izolacji społecznej podczas pandemii, dodatkowe godziny zajęć, aby nadrabiać zaległości, ale również na więcej aktywności fizycznej.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10