W 2023 roku na świecie wykryto ok. 263 mln zakażeń malarią, o 11 mln więcej niż w 2022 roku – wynika z danych WHO. Rok 2023 był więc kolejnym rokiem, w którym nie udało się osiągnąć sukcesów w walce z chorobą, która zbiera śmiertelne żniwo przede wszystkim wśród afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia.
WHO: Nikt nie powinien umierać z powodu malarii, a jednak dzieci w Afryce umierają
W 2023 roku z powodu malarii zmarło na świecie ok. 597 tysięcy osób. To podobna liczba ofiar tej choroby jak rok wcześniej.
Czytaj więcej
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
- Nikt nie powinien umierać z powodu malarii; a jednak choroba nadal odciska nieproporcjonalnie duże piętno na ludzi żyjących w Afryce, zwłaszcza na małe dzieci i kobiety w ciąży – oświadczył dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
Liczba zakażeń malarią i zgonów spowodowanych tą chorobą spadała znacząco między 2000 a 2015 rokiem, ale w kolejnych latach postęp w walce z chorobą uległ zahamowaniu, a liczba zakażeń znów zaczęła rosnąć. W czasie pandemii COVID-19 doszło dodatkowo do skokowego wzrostu liczby zgonów wywołanych malarią.